Dondurma küçük büyük herkes tarafından sevilen hafif tatlılar arasındadır. Ölçülü yediğiniz takdirde dondurma tüketebileceğiniz bir tatlıdır. Hava sıcaklığı arttığı zaman yemek için aklımıza gelen ilk tatlı dondurma oluyor.

Hava sıcaklıklarının arttığı bu günlerde dondurma tüketimi de önemli miktarda artış gösteriyor. Dondurma yersem diyetimi bozar mıyım? Light mı yoksa normal dondurma mı yenilmeli? Gibi birçok sorular kafanızı kurcalamakta. Her zaman vurguladığım gibi her şeyin azı karar çoğu zarardır. Ölçülü yediğiniz takdirde dondurma tüketebileceğiniz bir tatlıdır.

Kalsiyum yönünden Zengin

Yazın en tatlı kaçamaklarından olan dondurmanın içerdiğinde bulunan süt sayesinde zengin kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmak için çok önemlidir. Süt, yoğurt, ayran, dondurma ve peynir gibi süt ve süt ürünlerinden aldığınız kalsiyum sayesinde ileriki yaşlarda karşılaşacağınız kemik erimesi yani ‘osteoporoz’ riskini azaltırsınız.

Ayrıca yapılan son araştırmalara göre kalsiyum sadece kemik sağlığımıza değil, kilo vermenize ve yağ yakımı üzerine de etkileri bulunmuştur. Özellikle kalsiyumdan zengin beslenme sayesinde karın bölgesindeki yağların yakılmasına katkı sağlamaktadır.

Yaklaşık 55 gram dondurma tükettiğinizde, günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde  17’sini karşılamış olursunuz.

Dondurma özellikle diğer tatlılarla kıyaslandığı zaman besin değeri daha yüksek bir tatlıdır. İçeriğinde bulunan kalsiyumun yanı sıra, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller ve A, B, C, D, E vitaminleri bulunur.

Azı karar çoğu zarar

Dondurmayı fazla yemediğiniz sürece size kilo aldırmaz. Fakat her şeyde olduğu gibi fazla dondurmanın size kilo aldıracağını unutmayınız. Özellikle tüketirken daha çok meyveli veya vanilyalı olanı tüketmeniz daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Bir de dondurmanızın üzerine çikolata veya karamel sos, fıstık ve fındık parçaları ekletmeniz kalori değerini yükseltmektedir.

Günlük beslenmenize dikkat ediyor, spor yapıyorsanız haftada 2-3 kez 2 top dondurma tüketiminin kilonuza herhangi bir sakıncası olmaz.

Tazeliği önemli

Dondurmanın sağlıklı koşullarda üretilmesi ve sağlıklı bir şekilde korunması da önemlidir. Diğer tüketim maddelerinde olduğu gibi dondurmanın da belirli bir kullanma süresi vardır.

Tükettiğiniz dondurmanın sağlıklı koşullarda üretildiğine ve tazeliğine mutlaka dikkat ediniz.