Dünyaca ünlü Forbes dergisinin internet sitesinde Şubat ayının 5’inde çok ilginç bir makale yayınlandı.

Tabii biz Kuzey Kıbrıs’ta neredeyse bir buçuk yıldır kapalı, kilitli kaldığımız için, pandemi ve Kıbrıs sorunu bir de ekonomik felaketle uğraştığımızdan dolayı da bu gibi makalelerden de uzaklaştık ama; bu bahsettiğim makale öyle uzaklaşılacak gibi değildi.

-*-*-

Kathleen Peddicord adlı kadın yazar, 30 yıldan beri Dünya’yı dolaşıyor ve emekli olunca yaşanacak en güzel mekanları kaleme alıyor.

Peddicord, 5 Şubat’taki makalesinde, Dünya’nın en iyi 2021 sahil mülklerini yazmış…

-*-*-

Emekli olup, muhteşem bir hayat yaşamak isteyenler için, en ideal beş yer neresiymiş peki?

Sakın şaşırmayın ama bu beşlinin en başındaki yer Kuzey Kıbrıs!

Cennet vatanımızı, Kolombiya, Brezilya, Meksika ve Belize izliyor…

-*-*-

Peddicord’a göre, bu liste, yurtdışında yaşamak veya emekli olmak için dünyanın en iyi konumlarında mülke sahip olmanın maliyetini ayrıntılarıyla açıklayan yıllık bir endeks olan Live and Invest Overseas'ın 2021 Küresel Mülkiyet Anketi'nin bulguları ile hazırlandı.

-*-*-

Peddicord diyor ki; “… Anket, göçmen emekli bir kişinin rahat edeceği ve satın alma olasılığı yüksek olan mahallelerde 70 ila 100 metrekare (yaklaşık 800 ila 1100 fit kare) arasında iki yatak odalı, iki banyolu daire satın almanın maliyetini değerlendiriyor.”

-*-*-

“Plajda emekli olmayı hayal ediyorsanız, işte 2021'deki en uygun fiyatlı beş seçeneğiniz. Ayrıca, pazarların her biri iyi bir kiralama yatırımı fırsatı sunarak onları yarı zamanlı kişisel kullanım için satın alınabilecek yerler için en iyi seçenekler haline getiriyor ve nakit akışı yaratıyor…”

-*-*-

Peddicord, Kuzey Kıbrıs’ı da özetle şu cümlelerle anlatmış:

“… Eski İngiliz kolonisi Kuzey Kıbrıs’ın sunabileceği çok şey var. Bu ülke, Akdeniz'in en iyisi… Başka bir yerde Akdeniz hayatı yaşamanın maliyetinin çok altında bir maliyet gerektiriyor. Kuzey Kıbrıs aynı zamanda kulüpler, kumarhaneler ve lüks oteller de dahil olmak üzere gelişmiş turizm altyapısına sahip… Ve bunların hepsi Fransa veya İtalya'daki benzerlerinden daha uygun fiyatlı, güvenli ve misafirperver…”

“… Her şeyin düşük maliyetine ek olarak, ana cazibe merkezleri kum ve denizdir. Mevcut döviz kurları üzerinden 75.000 $ 'a kadar doğrudan plaj erişimine sahip deniz manzaralı bir apartman dairesine sahip olmak mümkündür (Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul İngiliz sterlini ile işlem görür). Geliştirici finansmanı ile satın almak da mümkündür, bu da önceden düşük sermaye gereksinimleri anlamına gelir…

-*-*-

“… Doğu kıyısındaki İskele'ye bakın. Bu bölge, adadaki en güzel ve en uzun sahil şeridi ve deniz ürünleri spesiyaliteleri ile tanınır. Kuzey Kıbrıs'ta emeklilik, Avrupa ve Amerika'nın daha tanıdık konfor bölgelerinin dışında bir yaşam anlamına gelecektir. Hayatınızın bu aşamasında, emeklilik bütçenizi size dünyanın en güzel kıyı şeridinden birinde gerçek anlamda lüks bir yaşam standardı satın almak için genişletirken bir maceraya hazırsanız, Kuzey Kıbrıs sizin için zirvede olmalıdır.”

-*-*-

Muhteşem bir yazı…

İçinde olduğumuz kötü günlerde, inanılmaz moral verici bir şey…

KKTC’nin en gelişen bölgesi sanırım İskele’dir…

Haliyle bu bölge, en çok değer kazanan bölgedir…

Muhteşem yatırımlar söz konusudur.

Eminim çevre konusunda da hassas davranılacaktır.

Sevgili Zorlu Cezaroğlu her zaman “Miss gibi hava” der…

Deniz masmavi, güneş pırıl pırıl ve miss gibi hava…

Muhteşem konutlarla birleşince.

Alın size nefis bir gelecek…

Haaaa sevgili Londralı kardeşlerim…

Emeklilik mi?

Kesinlikle düşünün…