2019 takvimine göre ülkemizde bu yıl 118 gün resmi tatil var. Sadece kendi tatil günlerimizle kalmayıp buna ek olarak Türkiye’nin resmi tatillerini de tatil kabul ediyoruz. Bununla da kalmıyoruz, Türkiye’de resmi tatil olmayan Mevlit Kandili’ni de resmi tatil kabul ediyoruz.

2019 yılında kamu görevlileri için 118 gün ‘resmi tatil’e yıllık 42 gün de ‘yasal izin hakkı’ eklenince, bir yılın neredeyse yarısı tatil oluyor.

Özetle, yılın yarısının tatil olduğu, ekonomi, üretim, verimlilik dahası kendi ayakları üzerinde durabilecek bir ülke olmanın her gün konuşulduğu, küçük coğrafyasına rağmen 28 belediyesi bulunan ve bunların en azından üçte ikisinin mali durumunun iflasın ötesinde olan, devlet bütçesinin %80’inin kamu maaşlarına ödendiği, kamuda atamaların liyakata göre değil de ‘kim kimden daha partili’ esasına göre gerçekleştiği, ülke hayati bir kriz yaşarken dahi meclisinin, milletvekillerinin anayasa gereği zorunlu yaz tatili yaptığı, öğretmen enflasyonuna rağmen öğretmen açığının olduğu, ilk ve orta eğitimin yerlerde süründüğü, kuruşa muhtaç, başkasına avuç açarken, Sağlık Bakanlığı’nın kamyonlarca ilacı tarihi geçtiği için çöpe attığı, ülkeyi yönetenlerin sözlerinin vaatten öteye gitmediği, her bir yeni hükümetin görevi devraldığında, neyi devraldığını bilmiyor numarası yapıp, şaşırma rolü oynadığı, bireylerde fevri davranışların hat safhada olduğu, çalışmak, çabalamanın her bireyde farklı miktarlarda kabul gördüğü, hazıra konmanın bir meziyet olarak kabul edildiği ülkedir KKTC.

Daha insanca yaşayabilmek  için törpülenmesi gereken yanlarımız o kadar fazla ki.

Bizimkisi, gelecek nesillere karşı sorumsuzca ve bencil bir hayat hikayesi.

Tüm bunların bilinciyle, sevdiklerinizle birlikte iyi bir bayram geçirmenizi dilerim.