KKTC Bakanlar kurulunun yarısı Londra’ya geliyor…

Londra ziyaretinin, Nisan ayının ilk haftası gerçekleşmesi bekleniyor.

KKTC Bakanlar kurulunun yarısı Londra’ya geliyor…

Askerlik yasasının meclisten geçmesiyle, KKTC Hükümeti, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik bir konferans vermek üzere Londra’ya gitme kararı aldı. Nisan ayının ilk haftası gerçekleştirilmesi beklenen ziyareti ilk kez North Cyprus UK duyurdu. 

 

 

Yurt dışında yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren askerlik yasasının meclisten geçmesinin ardından, KKTC hükümeti İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik bir konferans vermek üzere Londra’ya geliyor. Aralarında, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün de yer alması beklenen kalabalık heyet, Londra’ya ilk kez böylesine kapsamlı bir ziyaret gerçekleştiriyor. Elde edilen bilgilere göre, askeri üst düzey komutanların da katılacağı Londra ziyaretinin, Nisan ayının ilk haftası gerçekleşmesi bekleniyor. Bakanların toplu bir şekilde gerçekleştireceği bu ziyaretle, Londra’daki Türkleri ilk kez böylesine önemsediği de gözlerden kaçmıyor. 

 

Diğer sorunlar da konuşulacak

 

Bakanlar Kurulu’nun neredeyse yarısının yer alacağı ziyarette, Londra’ya gidecek olan heyetin,  askerlik yasası ile ilgili halkı aydınlatmaları yanısıra, diğer konularda da tesbitlerde bulunmayı planladıkları düşünülüyor. Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre, KKTC hükümetinin İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere verdiği önem nedeniyle, ziyaretin amacının, hem yeni askerlik yasası ile ilgili bilgilendirici bir konferans vermek, hemde burada yaşayan insanların sorunlarını yerinde tesbit etmek olduğu belirtiliyor.

 

Soru işaretleri giderilecek

 

İngiltere’de yaşayan ve yeni şekliyle bedelli askerlik kapsamından yararlanacak yaklaşık 25-30 bin Kıbrıslı Türk olduğu tahmin ediliyor. Yıllardan beridir Londra’daki Türklerin en büyük sıkıntısı olan askerlik yasasında yapılan değişikliklik, ülkesinden ayrı kalmak zorunda kalan Kıbrıslı Türkler için bu sorunun aşılması anlamında büyük umut vaat ediyor.  Bu ziyaretle, yeni yasayla ilgili soru işaretlerinin giderilmesi bekleniyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2012, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER