Nisap sancısı

Nisap sancısı

KIBRIS Gazetesinden Ceren ÖZBİL’in haberine göre, Cumhuriyet Meclisi’nin yeni yasama yılı çalışmalarına sayılı günler kaldı ancak meclisin 26 vekili bularak açılıp açılamayacağı meçhul. Meclis tatili öncesi 25 vekile sahip olan hükümet, Bertan Zaroğlu’nun YDP’den istifasıyla 24 milletvekilinde kaldı ve bu sayı nisap için yeterli değil. Hükümetin, en azından 2 bağımsız vekilin desteğine ihtiyacı var

Cumhuriyet Meclisi’nin 9’uncu dönem, 5’inci yasama yılı, 1 Ekim Cuma günü saat 10.00’da yapılacak törensel toplantıyla açılacak. Genel kurulun ise 4 Ekim Pazartesi günü toplanarak yeni yasama yılına başlaması planlanıyor ancak yeter sayısı olan 26’ya ulaşıp ulaşamayacağı endişeleri var. Hatırlanacağı üzere, meclis 3 aylık yaz tatili öncesi son toplantısını, 3 gün üst üste denemesine rağmen yeter sayıya ulaşamaması nedeniyle yapamamıştı. Hükümette yer alan ve iki vekili bulunan Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) milletvekili sayısı, Bertan Zaroğlu’nun istifasıyla 1’e düşünce, hükümetin Cumhuriyet Meclisi’ndeki vekil sayısı da 24’e geriledi. Ancak, UBP vekili Hüseyin Özgürgün’ün yurt dışında olması dikkate alındığında, vekil sayısı 23 oluyor.

Nisap konusuyla ilgili CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, “Önce erken seçim tarihi belirlenmeli”, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, “Nisabı sağlamak hükümetin görevi”, MP Genel Başkanı, bağımsız vekil Bertan Zaroğlu, “Kendi içinde anlaşamayan bir hükümete desteğim olamaz” derken; TDP Genel Sekreteri Halil Hızal, konuyu MYK’da değerlendireceklerini ifade etti. Bağımsız vekiller Hasan Büyükoğlu ve Hasan Topal, nisabın sağlanmasına destek vereceklerini belirtti; bir diğer bağımsız vekil Mesut Genç’e ise ısrarlı aramalarımıza rağmen ulaşılamadı. UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün yurt dışında olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Mesut Genç’in nisabın sağlanmasına destek vermemesi durumunda genel kurul toplanamayacak.

Haberin tamamı KIBRIS Gazetesinde…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER