“1 Mayıs’ta açık olacak olan iş yerleri çalışanlarına ek mesailerini ödemekle yükümlü”

“1 Mayıs’ta açık olacak olan iş yerleri çalışanlarına ek mesailerini ödemekle yükümlü”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Koral Çağman birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Bakan Koral Çağman’ın açıklaması şöyle:

“1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bırakmış ,işçi sınıfı örgütlü ve kararlı büyük bir mücadele örneği ile tarihe geçmiştir.

1889’da Paris Kongresi ile kurulan II. Enternasyonal, 1890 yılından başlamak üzere 1 Mayıs’ı işçi sınıfının uluslararası birlik ve dayanışma günü ilan etmiştir. 1 Mayıs,  işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele gününün önemli bir sembolü olmuştur.

Daha güçlü ve başarılı bir toplum hedefiyle mevcut çalışma düzenini, daha huzurlu ve daha sağlıklı bir düzeye çıkarmak, bunu yaparken de çalışanlarla ve onların örgütleriyle işbirliği içerisinde davranmak temel amacımızdır.Her çalışan insan onuruna yakışır bir ücrete, sosyal güvenliğe ve çalışma koşullarına sahip olması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak en büyük arzumuzdur.

1 MAYIS’TA AÇIK OLACAK OLAN İŞ YERLERİ ÇALIŞANLARINA EK MESAİLERİNİ  ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR

1 Mayıs ayrıca dünyanın  birçok  ülkesinde olduğu  gibi  ülkemizde de resmi  tatil ilan edilmiştir. Ancak  1 Mayıs günü açık olacak olan  işyerleri ,

çalışanlarına ek  mesailerini ödemekle yükümlü olacak ve yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmelere yasal  işlem başlatılacaktır.

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM

 Tüm İşçi ve emekçi kardeşlerimizin, dünyada birliğin, dayanışmanın, mücadelenin ve alın terinin bir sembolü olarak kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en kalbi  duygularla kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER