Yunanistan'ın başkenti Atina alevlere teslim

Yunanistan'ın başkenti Atina alevlere teslim

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarındaki Aharnes belediyesine bağlı Varipombi bölgesinde ormanlık alanda çıkan yangın yerleşim birimlerini tehdit etmeye başladı. Yunan makamları, kentin kuzeyinde kontrolsüz bir şekilde devam eden orman yangınlarının gökyüzünü kalın bir duman bulutuyla kapladığını ve Atina'daki insanların evlerinden çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da üç ayrı noktada yangın çıktı.

Öğleden sonra çıkan ve kısa sürede çevreye yayılarak yoğunlaşan yangınlar nedeniyle Varipombi ve Adames yerleşim birimleri tedbir amaçlı boşaltıldı, bölgedeki çocukların bulunduğu bir tatil kampı tahliye edildi.
Yunan İtfaiye Teşkilatı yetkilileri, söndürme çalışmalarının 3 ayrı noktada yoğunlaştığını, yangınlara 500’den fazla itfaiye personeli, 70 araç, 9 helikopter ve 5 uçakla müdahale edildiğini aktardı.
Yunan basınındaki haberlerde, Avrupa Acil Çağrı Merkezinden (112) bölgedeki vatandaşların telefonlarına, "alevlerin neden olduğu kıvılcımlardan etkilenmemek için evlerinin kapı, pencere ve bacalarını iyice kapatmaları ve bir an önce kuzeye doğru uzaklaşmalarını" yazan mesajlar gönderildiği belirtildi.
Başbakan Kyriakos Miçotakis, erken saatlerde yaptığı teftiş ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar herhangi bir can kaybımız olmadı" dedi.
Yangın bölgesinde art arda patlamaların meydana geldiği aktarılan haberlerde, yoğun duman sebebiyle Atina-Lamia oto bandının trafiğe kapatıldığı, bölgedeki yüksek enerji hatlarının zarar görmesi sebebiyle de Atina’nın bazı yerlerinde elektrik kesintileri olduğu, trafik ışıklarının yanmaması nedeniyle trafikte kaos yaşandığı ifade edildi.
Aharnes Belediye Başkanı Spiros Vrettos, alevlerin Varipombi yerleşim birimine ulaştığını, bazı evlerin yandığını belirterek, acil yardım çağrısında bulundu.
Yunan makamları, kentin kuzeyinde kontrolsüz bir şekilde devam eden bir orman yangını gökyüzünü kalın bir duman bulutuyla kapladığını ve Atina'daki insanlara evlerinden çıkmamalarını söyledi.
Öte yandan Eğriboz Yarımadası, Messinia, Lakoniya ve İstanköy Adası'nda da orman yangınları çıktığı bildirildi.
Ekiplerin müdahalesine rağmen rüzgarların etkisiyle yeniden alevlendiği belirtilen yangınları söndürme çalışmalarının karadan ve havadan devam ettiği aktarılırken, Messinia'da alevlerin yerleşim birimlerine yaklaşması üzerine vatandaşların bölgeyi terk etmeye başladığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER