Kenya'da bebek fil sayısında patlama

Kenya'da bebek fil sayısında patlama

Kenya’daki Amboseli Ulusal Parkı fillerdeki "doğum patlamasının" sevincini yaşıyor. Kilimanjaro Dağı’nın eteklerinde yer alan parkta, son birkaç aydır fil doğumlarında sıra dışı artış görüldü.
Kenya ve Tanzanya sınırındaki 392 kilometrekarelik parkta yaklaşık 1500 fil yaşıyor. Bu yıl şimdiye dek 200’den fazla fil yavrusu doğarken, park yetkilileri doğumların devam etmesini bekliyor. Amboseli Filleri Koruma Vakfı'nın kurucusu Cynthia Moss, "Aralık ayında doğum oranları genelde yüksek olur, dolayısıyla doğumların devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.
Artıştaki temel nedenin iklim değişikliği olduğu düşünülüyor. Bölgedeki kuraklık döngüsü arttıkça, bunu izleyen yoğun yağışlı mevsimler de arttı. Özellikle son iki yıldır etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle ülkede sık sık sel baskınları ve can kayıpları yaşanmıştı.
Sağanak yağışların bitki örtüsünde otlak alanları artırması sayesinde filler daha iyi besleniyor, doğurganlıkları artıyor, kuraklığa ve susuzluğa bağlı ölümler azalıyor.
Dahası, koruma çalışmaları sayesinde son 30 yılda Kenya’daki fil nüfusu ikiye katlandı. Fildişi ticareti şimdilik Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle geçici olarak dursa bile, yasadışı avlanma hâlâ filler için tehdit oluşturuyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER