DSÖ uyardı: Şırınga kıtlığı kapıda

DSÖ uyardı: Şırınga kıtlığı kapıda

   Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2022’de dünyanın şırınga kıtlığıyla karşı karşıya gelebileceğine dair uyarıda bulundu.
   Örgütün yeni açıklamasında şırınga açığının bir sene içinde 2 milyara varabileceği ve üretimin hızlandırılması gerektiği vurgulandı. Buna göre üretim yeterince hızlanmazsa şırınga eksiği, küresel çapta aşı uygulamalarını tehlikeye atabilir.
   Koronavirüs (Covid-19) aşı kampanyalarının küresel tedariki zora soktuğu belirtilen açıklamada şırınga arzının aşı arzına yetişmesi gerektiği vurgulandı.
   DSÖ’nün kıdemli danışmanlarından Lisa Hedman, "Aşı şırıngasında sıkıntı çekebileceğimize dair gerçek bir endişeyi dile getiriyoruz. Bu durum bağışıklık kazandırma çabalarını yavaşlatmak gibi ciddi sorunlara yol açacak" diye konuştu.
   AFP'ye göre dünya genelinde 7,25 milyardan fazla Covid-19 aşı dozu uygulandı. Bu, pandemiden önce yıllık rutin doz sayısının neredeyse iki katına denk geliyor. Dolayısıyla gereken şırınga sayısı da iki katına çıkmış oluyor.
   Şırınga kıtlığının rutin aşılarda gecikmelerle de sonuçlanabileceğini aktaran Hedman, bir neslin çocukluk aşılarını kaçırmasının gelecek yıllarda halk sağlığını kötü etkileyeceğini belirtti.
   DSÖ’ye göre kıtlık, şırınga ve iğnelerin yeniden kullanılmasına ve bunun sonucunda kan yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasına da neden olabilir. Kullanılmış şırıngaların sterilize edildikten sonra bile zararlı bakterileri barındırabildiğini söyleyen Hedman, bu nedene yeniden kullanımı hiçbir şekilde tavsiye etmediklerini aktardı. Hedman ayrıca şırınga tedarikindeki olası kısıtlamaların nakliyede yaşanacak sorunlar nedeniyle daha da kötüleşebileceğini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER