Anne gorillerin ölü bebeklerini sırtlarında dolaştırdığı ortaya çıktı

Çalışmanın yazarları, primatların bu davranışı büyük ihtimalle 63 yıl önce lemurlardan evrimleşirken geliştirdiğini söylüyor

Anne gorillerin ölü bebeklerini sırtlarında dolaştırdığı ortaya çıktı

Günümüze kadar gerçekleştirilen en kapsamlı çalışmada, primatların ölü bebeklerini taşıdığı ve bunun da hayvanların yas tuttuğuna işaret ettiği keşfedildi.

"Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences" isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, araştırmacılar annenin ölü bebeğini taşıdığı 50 farklı primattan 409 vakayı inceledi.

Araştırmacılar, incelenen farklı primatların yüzde 80'inin, "bebek cesedi taşıma" olarak da bilinen davranışı sergileyerek ölü bebeklerini taşıdığını belirtti. 409 vakada, çoğu büyük kuyruksuz maymunlardan ve Eski Dünya maymunlarından oluşan 40 anne bebeğini aldı.

College London Üniversitesi'nden evrimsel antropoloji uzmanı ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Alecia Carter, "Bazı primat annelerin kayıplarının altından kalmak için zamana ihtiyacı olabilir. Bu da annelik bağlarının primatlarda ve genel olarak memelilerde ne kadar güçlü ve önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

Çalışmanın yazarları, primatların bu davranışı büyük ihtimalle 63 yıl önce lemurlardan evrimleşirken geliştirdiğini söyledi.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/climate-change/news

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER