Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Gönyeli ve Alayköy’de de törenlerle anıldı. 

Mine Atlı, Kıbrıs’ın yeni “iklim uyum fonlarının” savunulması noktasında hazır olması gerektiğini vurguladı Mine Atlı, Kıbrıs’ın yeni “iklim uyum fonlarının” savunulması noktasında hazır olması gerektiğini vurguladı

Bu yılki tören saat 08.50’de Alayköy Şehitler Caddesi’ndeki Atatürk büstünde gerçekleştirildi 

Törene, Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra muhtarlar, birçok sivil toplum örgütü temsilcisi, bölge okulları, güvenlik güçleri de katıldı.  

Alayköy’deki törende konuşma yapan Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıldönümünde anmak için toplandıklarını ifade ederek bu yıl Atatürk’ü anmanın çok daha önemli olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Atatürk’ü anmanın önemine vurgu yapan Amcaoğlu, Atatürk’ün sadece iyi bir komutan olmadığını bunun yanında iyi bir devlet adamı olduğunu da söyledi. Amcaoğlu, Atatürk’ün kazandığı askeri zaferleri siyasi ve ekonomik zaferlerle taçlandırdığına da dikkat çekerek 100 yıldır ayakta duran bir cumhuriyetin temellerini attığını söyledi. 

Atatürk’ün çizdiği yolda ilerlemeyi sürdürdüklerini kaydeden Amcaoğlu, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalacaklarını ve bilimin ışığında hareket edeceklerini belirtti. 

Amcaoğlu, bu yıl töreni Alayköy’de yeniden düzenledikleri büstte yaptıklarını, önümüzdeki yıl ise töreni projesi hazır olan Gönyeli-Alayköy Belediyesi önünde inşa edilecek büstte yapmayı hedeflediklerini de ifade etti. 

Öte yandan törenin ardından Amcaoğlu, eski Gönyeli Belediye Binası önündeki büste de çelenk bıraktı.