Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler heyeti, Kıbrıs Türk Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem ve heyetini kabul etti, görüşmede özelde eğitim genelde ise ülke gündemindeki konularla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu, dayanışma mesajı verildi.

TDP, KTOEÖS HEYETİNİ KABUL ETTİ

TDP Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede Zeki Çeler’e Genel Sekreter Nevzat Özkunt, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Hasan Umur ve Erman Yaylalı ile Parti Meclisi (PM) üyesi Gülcan Soyluethem eşlik ederken, KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’e ise Genel Sekreter Tahir Gökçebel ve sendika Yönetim Kurulu üyeleri eşlik etti.

Görüşmede ilk sözü alan Eylem, TDP’nin yeni dönemini kutladı, yeni Başkan Zeki Çeler’e ve tüm parti görevlilerine başarılar diledi.

Eylem bu görüşmedeki amaçlarının, TDP’yi hem tam gün eğitimin yarattığı kaos ile ilgili bilimsel verilerle bilgilendirmek hem de başta eğitim olmak üzere ülke gündemini meşgul eden “sahte diploma ve yolsuzluklar” gibi konularda görüş alışverişinde bulunmak olduğunu kaydetti.

EYLEM: SİZLERİN DE DESTEĞİNİ ALARAK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

Hiçbir alt yapı hazırlığı olmadan başlatılan “tam gün” eğitim programının okullarda kaos yarattığını, bunu yaptıkları anketle de bilimsel olarak ortaya koyduklarını aktaran Eylem, eğitimdeki tek sorunun bu olmadığını aynı zamanda depreme dayanıksız olduğu belirlenen okul binalarıyla ilgili çalışmalarla ilgili resmî açıklama yapıldığını ve çıkan raporların da kamuoyuyla paylaşılmadığını belirtti.

Eylem, “Sizleri çalışmalarımız hakkında bilgilendirmek istedik. Bunun yanında Meclis’te yapılan birtakım adaletsiz yasalar söz konusu, bununla ilgili Meclis’e yazı da yazdık, sizlerin de desteğini istiyoruz. Ayrıca gündemde olan bu sahtekarlıklar, sahte diplomalar, insan kaçakçılığı ve yaratılan kokuşmuş düzenle ilgili görüşlerimizi paylaşmak ve sizlerin de desteğini alarak mücadelemizi sürdürmek istiyoruz” dedi.

ÇELER: ‘BEN YAPTIM OLDU’ MANTIĞININ BEDELİNİ ÜLKEDE ÖDÜYORUZ

Eylem’in konuşması sonrasında söz alan TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, bir ülkenin geleceğinin temel taşının eğitim olduğunu ve yıllardır bu alana gereken önemin verilmediğini gördüklerini ve bundan dolayı da memlekette gelecek nesillerin bir varlık göstermekte zorlandığını ve endişe yaşadıklarını kaydetti.

Çeler, “Eğitim alanındaki Bakanlıklarda ve alt kurumlarda görev alanların ‘Ben yaptım oldu’ mantığı nedeniyle bugünlere gelindi. Daha önceki dönemlerde de bu yapıldı ve sonuçları bugün çok ağır olarak tüm ülkece ödüyoruz. Bu yaklaşım en başından bu yana doğru değildi” dedi.

“ÇOCUKLARIN, BİZİM 96-97’Lİ YILLARDA DUYDUĞUMUZ ENDİŞEYİ 2024 YILINDA HALA YAŞAMALARI DURUMUN VAHAMETİNİ ORTAYA KOYUYOR”

Çeler, kendilerinin de orta eğitimde oldukları 96-97 yıllarında bile tam gün eğitim günlerinde “Ne yiyeceğiz, nereye gideceğiz, nerede bekleyeceğiz” gibi endişeler taşıdıklarını, 2024 yılındaki çocukların hala aynı endişeleri taşımasının gelinen tablonun vahametini ortaya serdiğini kaydetti.

Çeler, “Siz bugün bize elinizde bilimsel ve gerçek verilerle geldiniz. Halbuki bu ‘Ben yaptım olur’ anlayışı bu verilerle çalışmayan, hazırlık yapılmayan bir anlayıştır. Türkiye’de yaşanan acı deprem ve kayıplarımız sonrası oluşan o seferberlik havasını da artık görmüyoruz. Gereken adımların hala atılmaması bunun en büyük göstergesidir” dedi.

“SİZLERLE DAYANIŞMAYA VE BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

KTOEÖS temsilcilerine, “Bizler de sizlerin yetiştirdiği ve bugün ülke yönetimine talip olan kişileriz” diyerek, eğitimin ve öğretmenlerin değerini çok iyi bildiklerini belirtti.

Neriman Öncel hayatını kaybetti Neriman Öncel hayatını kaybetti

Çeler, “Eğitimdeki tüm aksaklıklar için mücadele ediyorsunuz ancak yöneticiler tarafından suçlanan pozisyona düşüyorsunuz. Bunu görüyoruz. Bizler hem öğretmenlerimizin hem de eğitimin hak ettiği yere gelmesi hem de ülkede yaşanan tüm bu sahte diploma yolsuzluk gibi çürümüşlüklerin bitirilmesi için sizlerle dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.