1 Nisan Şaka gününde dünya medyası okuyucularına yine yaratıcı şakalar yaptı. En dikkat çekenler şöyle:

 

TWITTER TWTTR OLDU
Twitter sitesi, sesli harf kullanan kullanıcılarından ayda 5 dolar alacağını duyurdu. Duyuruya göre, sessiz harflerin yanı sıra İngilizce’de bazen sesli harf gibi kullanılabilen Y de bedava olacaktı… Bazı kullanıcılar buna inanıp sesli harfsiz twitler atmaya başladı.

THE GUARDIAN GÖZLÜKLERİ
Sol eğilimli İngiliz gazetesi The Guardian ‘dünyayı Guardian’ın gözünden gösterecek gözlükler – Guardian Goggles- ürettiklerini duyurdu. Gözlüklerin tanıtımı, yayın yönetmeni Alan Rusbridger’ın de rol aldığı bir video ve uzun bir makaleyle yapıldı. 1 şakasında, gözlüklerin kullanıcıları sağcı yazarların makalelerinden koruyacağı, sinemaya ya da bir restorana gittiğinizde Guardian yazarlarının yazdığı eleştirileri görüp buna göre seçim yapılabileceği belirtildi.

 

NASA BİR ASTEROİD’İ ‘PAKETLEYECEK’
The Times gazetesi 1 Nisan şakası olarak, NASA’nın 2.6 milyar dolarlık bir projeyle, bir asteroidi dev bir torbaşa koyup Ay’a fırlatacağını, bu uzun vadeli programın insanların uzayda yaşamasının önünü açacağını yazdı.

 

CAM TABANLI UÇAK
Daily Mirror gazetesi, Virgin Havayollarının cam tabanlı bir uçak ürettiğini ve bu uçağın İskoçya uçuşlarına başlayacağını yazdı. Şakaya inanan bazı internet kullanıcıları, Virgin’in websitesine, “Bu mümkün değil, uçağın tabanında önemli mekanik parçalar var” gibi şikayet mesajları yazdı.

 

YOU TUBE KAPANDI
YouTube, geceyarısında siteye yüklenen en güzel videonun seçilmesi için 10 yıl boyunca kapatılacağını duyurdu.

 

GOOGLE MAPS’TE EVİNİZİ BOYAYIN
Google Maps, gerçek okyanusun altında hazine arama oyununu tanıttı; kullanıcılara evlerini süsleme imkanı tanıdı.

 

BACON AROMALI GARGARA
Scope isimli İngiliz içecek firması, “cızırdayan nefes” sloganıyla bacon aromalı gargara ürettiğini duyurdu.