Almanya’da 26.’sı düzenlenen Avrupa Uluslararası En İyiler Ödülleri Gala Töreni’nde KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)Hastanesi’ne Altın Kalite Ödülü verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)Hastanesi, kalite konusunda uluslararası ödül veren en önemli özel organizasyon olan International Arch of Europe’un, yatırımlar, ekonomi, sanat, akademik çalışmalar ve kurumsal imaj konularında QC100 Toplam Kalite Yönetimi kriterlerine uygun olarak dünya çapında öncü kuruluşlara verilen Avrupa Uluslararası En İyiler Altın Kalite Ödülü’nü aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; altı kıtada 98 şirket ve 289,500 çalışanıyla yıllık geliri 28.8 milyar dolar olan, Hindistan’ın en büyük holdingi Tata grup, Burj Dubai kulesini yapan ve yıllık cirosu 8.6 milyar dolarla dünyadaki inşaat şirketlerinin başını çeken Turner Construction U.S.A, 600 bin çalışanı ve 79 milyar dolarlık pazar payı ile Rusya elektrik sektörünün öncülerinden RAO “UES of Russia” grup, 20,898 çalışanı ve 73,9 milyar dolarlık aktif varlığıyla Fortune Global 500 tarafından dünyanın en zengin şirketleri arasında 240. sıraya yerleştirilen Korea Electric Power gibi dünya devi kuruluşlara verilen Altın Kalite Ödülü’nü, bu yıl Kuzey Kıbrıs’ın, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin almaya hak kazandığı belirtildi.

Açıklamada, Frankfurt’ta düzenlenen ve Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Suat S. Günsel tarafından alınan uluslararası altın kalite ödülünün galasına KKTC Berlin Temsilcisi Mustafa Kemal Gökeri, Turizm Ataşesi Önal Dorak, YDÜ Hastanesi  Yönt.Kurl. Üyesi Ahmet Savaşan ile Aziz Günsel ve Ahmet Çağman’ın da katıldığı belirtildi.

TC ve KKTC Temsilcileri Frankfurt’ta Basın Toplantısı Düzenledi

Ödül töreninin ardından Inter Continental Otel’de Yrd. Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, TC Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Mustafa Kemal Gökeri, Önal Dorak ve Ahmet Savaşan’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenerek, Avrupa Uluslararası En İyiler Altın Kalite Ödülü’nün Kuzey Kıbrıs’a, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)Hastanesi’ne verilmesinin önemi anlatıldı.

TC Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici toplantıda yaptığı konuşmada, uluslararası organizasyonlarda alınan ödüllerin Kuzey Kıbrıs için büyük önemi olduğuna işaret ederek, Kuzey Kıbrıs’ın, YDÜ Hastanesi ile kazandığı bu başarısından ve temsiliyetinden ötürü büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyerek, YDÜ Hastanesi’ni kutladı.

Aynı açıklamada İrfan Günsel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, dünya üzerinde yüz ölçümü ve nüfusu bakımından küçük bir devlet olmasına rağmen, insanlarının azmi ve çalışkanlığı sayesinde yaratılan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)ve Hastanesi gibi eserleriyle, bugün dünyada kabul edilen standartların daha ileriye götürülmesi için uğraş veren, bilim ve sağlık alanlarındaki başarılı uygulamaları ve sahip olduğu yüksek teknolojisiyle de örnek gösterilen bir konuma geldiğinin altını çizdi. Günsel özelde YDÜ Hastanesi’ne genelde ise KKTC’ye uluslar arası platformda verilen bu ödülün dünyaya duyrulmasında Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC resmi makamlarının birlikteliğinin çok önemli ve anlamlı bir resim oluşturduğunu vurguladı.

YDÜ KKTC'nin Tanıtımına Büyük Katkı Sağladı

Mustafa Kemal Gökeri de yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası platforumlarda temsil edilmesinin KKTC Devleti’ni güçlendirdiğini vurgulayarak “ 72 ülkenin katıldığı açılış seramonisinde YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Günsel'in Kuzey Kıbrıs insanını, tarihi ve turistik zenginliklerini anlattığı konuşmasının ülke tanıtımı açısından fevkalade önemli olduğunu vurguladı.

KKTC'yi Tercih Eden Turist Sayısı Arttı

Önal Dorak ise, YDÜ Hastanesi’nin turist sağlığını garanti altına almasıyla Kuzey Kıbrıs’ı tercih eden üçüncü yaş grubu turistlerin sayısının arttığını ve bu sayede de turizmin daha sağlıklı temellerde geliştiğine vurgu yaparak, Medikal turizmin Kuzey Kıbrıs’a kazandırılmasında da YDÜ’nün aldığı inisiyatifin ülke tanıtımına ve ekonomisine önemli katkı yapacağını belirterek, Yakın Doğu Ailesi’ni Kurucu Rektör Dr. Suat İ.Günsel ve Mütevelli Heyeti Başkanı nezdinde kutladı.