İtalya Roma Sapienza Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), John Hopkins Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği işbirliğind 5. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı, İtalya’nın Roma şehrinde Sapienza Üniversitesi ev sahipliğinde başarılı bir şekilde yapıldı. Konferansın açılış töreninde sırasıyla Sapienza Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Prof Giuseppe Ciccarone, İspanya Alcalá Üniversitesinden Prof. Dr. Jesús García Laborda, John Hopkins Üniversitesi’nden Prof. Dr. Steven M. Ross ve YDÜ’den Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konuşma yaptılar.

 

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilerek en iyi ilk 3 araştırmaya ödülleri takdim edildikten sonra YDÜ tanıtım filmi gösterildi. YDÜ tanıtım filmini izleyen başta TC İtalya büyük elçisi müsteşları ve TC Vatikan büyük elçisi Kenan Gürsoy ve katılımcılar büyük bir alkış ile YDÜ’ye karşı hayranlıklarını dile getirdiler.

 

Dr.Suat Günsel'e ”Yenilikçi Eğitime Katkı” ÖdülüVerildi

Tanıtım filmininin ardından YDÜ Kurucu Rektörü Sn. Dr. Suat İ. Günsel’in biyografisinin okunmasının ardından ”Yenilikçi Eğitime Katkı” ödülü Kenan Gürsoy tarafından Dr. Suat İ. Günsel’e iletilmek üzere YDÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim’e verildi.

Ardından ”Global Eğitime Katkı” ödülü de Bahçeşehir Üniversitesi mütevelli heyeti başkanı Sn. Enver Yücel’e verildi.

Uzunboylu, konferanslarının oldukça iyi gittiğini belirterek, ”Bu konferansın ilki, KKTC’de kendi üniversitemiz (YDÜ)’de yapıldı. Daha sonra ikinci ve üçüncüsü İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde, 2012′de Barcelona Üniversitesinde yapıldı. Şu anda konferansımız Avrupa’nın en prestijli eğitim konferansları arasına girmiş bulunmaktadır.

Konferans sonrasında basın mensuplarına özel demeç veren Uzunboylu “bir Türk konferansı olarak YDÜ (KKTC)’de doğup, Türkiye’de büyüdü, Avrupa’da olgunlaşıyor. Süreçte dünyaya mal olduğu görülüyor. Gördüğü ilgi bizi YDÜ olarak bizi sevindiriyor” diye konuştu.

68 farklı ülkeden binden fazla katılımcının katıldığı konferansta La Sapienza Üniversitesine teşekkür eden Prof. Dr. Uzunboylu, ”Türkler olarak sınırları aşmamız gerekiyor. Artık yurt dışında da kendi mesleklerimizi icra etmek anlamında da değişik organizasyonlarla akademisyenleri bir araya getirip, eğitimi ve bilimi tartışmamız gerekiyor. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu konferansın amacı da bu” dedi. Bunun yanında Uzunboylu KKTC’de bir dünya üniversitesi yarattığı için Sn. Dr. Suat İ. Günsel’e de teşekkürlerini sundu.

KKTC Roma Temsilcisi Növber Vecihi Ferit de konferansa Roma La Sapienza Üniversitesinin ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Bu, KKTC’nin tanınmasına vesile bir adım oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Konferansta ayrıca YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bicen, doktora öğrencileri Deniz Özcan, Nuket Gündüz, Didem İşlek, Fatoş Miralay, Ayla Bicen, Yaşar Maaşoğlu ve Emrah Soykan Mimarlık Fakültesi’nden Mustafa Korucu ve Sevinç Kurt Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulundan Saide Sadıkoğlu katılarak bildirilerini sundular.