Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kuzey Kıbrıs’a Avrupa’dan tetil ve sağlık hizmeti almak için nitelikli turist gönderilmesine katkıda bulunmak amacıyla Dünya’nın en büyük uluslararası turizm buluşması olan ITB Berlin Fuarı’na katıldı.

Yakın Doğu Turizm İşletmeleri Genel Müdürü ve Hastane Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, KITSAB heyeti ve turizmcilerle birlikte, Kuzey Kıbrıs turizm markası algısının Avrupa’da güçlendirilerek, ülkeye nitelikli turist gönderen tur operatörü sayısının arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, 187 ülke, 10 bin 644 katılımcı, 113 bin turizm profesyoneline ev sahipliği yapan ITB Berlin Turizm Fuarı’na katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ni temsilen KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı şemsiyesi altında fuara katılan Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın, tarihi, kültürel, turistik zenginliklerine ek olarak, turist sağlığı ile medikal turizm olanakları açısından güvenli bir turizm destinasyonu olduğunu uluslararası platformda anlatmak amacıyla tur operatörleriyle bir araya geldi. Savaşan turizm profesyonelleriyle yaptığı görüşmelerde yaşlanan Avrupa’dan üçüncü yaş gurubu nitelikli turistlerin gerek tatil gerekse de tedavileri için ülkemize yönlendirmelerini istedi. Savaşan ayrıca Berlin’de bulunduğu süre içinde turizm yazarları ile de bir araya gelerek, Kuzey Kıbrıs’ın turizm ve sağlık alanlarındaki avantajlarını anlattı.

TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç, Fuar Kapsamında Kuzey Kıbrıs, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Standı’nı ziyaret etti

ITB Berlin fuarına katılan TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç, Kuzey Kıbrıs Standı’nı ziyaret etti. Arınç’a yaptığı ziyarette, YDÜ Turizm İşletmeleri Genel Müdürü ve Hastane Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan tarafından, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in insiyatifiyle, uluslararası platforumda “turist sağlığı”nın ön plana çıkartılarak, Kuzey Kıbrıs turizm markasının güçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen faaliyetler anlatılarak, ülkenin medikal turizm olanakları hakkında geniş bilgi verildi. Ayrıca bu alanda Türkiye’nin KKTC ile işbirliğinin arttırılması için destek de istendi. Bülent Arınç da stantta yaptığı konuşmada, Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’i iyi tanıdıklarını söyleyerek, 2011 yılında Kıbrıs’a gittiğini ve YDÜ Hastanesi’ni inceleme fırsatı bulduğunu belirterek, YDÜ Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs Turizmi’nin gelişmesi için üstlendiği inisiyatifi memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.

 

Near East Bank’tan Kuzey Kıbrıs’a Gelecek Her Turiste 1 Milyon Dolarlık Sigorta
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile NTL Travel arasında ‘turist sağlığı’na yönelik olarak imzalanan protokolün ardından, Almanya’nın önemli tur operatörleri H&H Tur ile Sun Trips’in Kuzey Kıbrıs’a göndereceği her turiste Near East Bank aracılığıyla 1 milyon dolar değerinde sağlık sigortası yapıldı.

Ahmet Savaşan ve NTL Travel Direktörü Doğan Yalkı, ITB Berlin fuarı kapsamında Almanya’nın önde gelen tur operatörleri H&H Tur yanısıra Sun Trips yetkilileriyle de bir araya gelerek, Kuzey Kıbrıs’a gönderilecek her turiste bir milyon dolarlık sağlık sigortası yapıldığının müjdesini verdiler. Savaşan ve Yalkı ayrıca operatörlerden, 2013 yılında Kuzey Kıbrıs’ın turistik zenginlikleri yanı sıra, turist sağlığına verdiği önemle de ön plana çıkartılmasını talep ettiler.


Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Eden Alman Turist Sayısı Artacak
Fuar kapsamında uluslararası tur operatörleriyle yapılan görüşmelerde operatörler,YDÜ Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs’a turist gönderen yedi tur operatörüyle ‘Turist Sağlığı’na yönelik olarak imzaladığı protokolün ardından, Near East Bank’ın NTL Travel aracılığıyla Kuzey Kıbrıs’a getirilecek her turiste bir milyon dolarlık sağlık sigortası yapmasının, tatile çıkmayı düşünen özellikle üçüncü yaş grubu emekli Alman turistlerin, Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmelerinde önemli bir rol oynayacağına inandıklarını kaydettiler.

2012 yılına oranla Kuzey Kıbrıs’a giden turist sayısının arttırılmasına yönelik olarak önemli adımlar atıldığını anlatan tur operatörleri, bakanlığın verdiği teşviklerin de katkısıyla, Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımına yönelik kaliteli broşürlerin basıldığını ve ayrıca internet başta olmak üzere yapılan reklamların da yaygınlaştırıldığını belirterek, 2013 yılında Kuzey Kıbrıs’ı tercih eden Alman turist sayısının artacağına olan inançlarını vurguladılar.

Türkiye’nin Berlin Kültür ve Turizm Ateşeliği İle İşbirliği Başlatıldı
ITB Berlin Fuarı temasları kapsamında Berlin Başkonsolosluğu’ndan Deniz Kalyoncu’yla birlikte Türkiye’nin Berlin Kültür ve Turizm Ataşesi Gözde Şahin ile de bir araya gelen Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’a tatil yapmanın yanı sıra, tedavi olmak için de daha fazla turistin gelmesine yönelik olarak, ülkenin turistik ve sağlık olanaklarının Almanya’da daha iyi duyurulması için işbirliği yapılması yönünde görüş alışverişinde bulundu.