NASA'nın önde gelen bilim insanlarından biri, uzaylıların insanlığın Samanyolu Galaksisi'nde seyahat etme çabasının anahtarı olabileceğini iddia etti.
İnsanların, son derece sert koşullar nedeniyle diğer gezegenlerde yaşaması mümkün görünmüyor. Ancak uzay ajansının baş bilim insanı Dr. James Green'e göre uzaylıları bulmak, insanların Dünya dışında hayatta kalması ve Samanyolu'ndaki başka gezegenlerde yaşaması için yeni yollar ortaya koyabilir. Dr. Green, bu sayede astronotların, Dünya dışı yaşamı keşfedebileceği Mars gibi gezegenlerde yaşayabilmek için genetik mühendisliği çalışmaları yapabileceğini söyledi. Gravity Assist isimli podcast yayınında konuşan fizikçi, "Bizimkinden tamamen farklı bir ortamda yaşayan ve büyüyen bir mikrobiyal yaşama bakacağız. Onlar bu zorlu ortamlarda yaşayabilmek için mekanizmalar geliştirdi, bunu nasıl yaptıklarını bilmek isteriz" dedi ve ekledi:
“Böylece bizim de bunu başarmamız mümkün olabilir. Eğer bunu çözebilirsek, DNA yapımızdaki yeni değişiklikleri kullanarak yaşayabilme ve büyüyebilme olanağı elde ederiz. belki diğer yaşam formlarının yaptığı da budur. O zaman galaksinin istediğimiz herhangi bir yerine gidebiliriz, yani, bu her kapıyı açar”.