Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ürün Solyalı, “Döviz, Eğitim ve Serbest Piyasa” konulu konuşmasına okul ücretlerine değinerek başladı. 

Veliler tarafında sokakta konuşulmaya başlanan okul ücretlerinden dolayı bu konuyu gündeme getirmeye karar verdiğini söyleyen Solyalı, temel hedefin tam gün eğitim olduğunu ve geçen yıl da benzer bir konuşma yaptığını ancak bu yıl uygulamaya konan ve adına tam gün eğitim denilen ve öğrencilerin 2 gün okulda kaldığı uygulamanın tam bir fiyasko olduğunu savundu.

Solyalı, velilerin bir kısmının çocuklarını özel okullara mecburiyetten gönderdiğini savunarak, ekonomik anlamda bu ailelerin geçen yılla kıyaslandığına iki katına çıkan okul ücretlerini ödemekte çok zorlandığını söyledi.

Özel okullara giden çocukların çoğunluğunun KKTC vatandaşı olduğunu belirten Solyalı, “Bu aileler çocuklarını özel okula yollamaya mecbur ediliyor” dedi.

İstatistik Kurumu'nun verilerine göre okul fiyatlarının yüzde 150:nin üzerinde arttığına işaret eden Solyalı, bir yıldır rekabet kurulunun bu konuda yapılan başvuruyu değerlendiremediğini söyledi 

Neriman Öncel hayatını kaybetti Neriman Öncel hayatını kaybetti

Solyalı, yetkililerin derhal özel eğitim veren kurumların yetkilileriyle bir masa etrafında toplanarak, bu konuya çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Trafik eğitiminin hayati bir konu olduğunu vurgulayan Solyalı, trafik eğitmenlerinin maaşının 3 aydır ödenmediğini yineledi.

Solyalı, yolsuzluk konusunda yaşananların “bizim ülkemizde normal” anlayışının yerleşmemesi için yapılması gerekenleri sıralayarak, Güzelyurt’ta narenciyede yaşananlar ve bitmeyen hastane nedeniyle yapılacak eylemi gündeme getirdi.