Eski eşini uykusunda öldüren sanığın cezasında indirim

Eski eşini uykusunda öldüren sanığın cezasında indirim

İstanbul Fatih'te eski i Ayşe Özlem Bağdemir'i öldüren Tuncay Tezcan'a 15 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, sanığın cezasında indirim uyguladı.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma savcı, sanık Tuncay Tezcan'ın boşandığı Ayşe Özlem Bağdemir ile yeniden birlikte yaşamaya başladıklarını söyledi.

Taraflar arasında şiddetli geçimsizlik bulunduğunu belirten savcı indirim yapılmamasını istedi. Son sözü sorulan Tezcan, "Takdir yüce mahkemenindir" dedi. Mahkeme heyeti, sanığı "Kasten öldürmek" suçundan önce müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın sabıkasız oluşu ve tahrik altında cinayeti işlediği gerekçesiyle ceza 15 yıla indirildi. Genç kadının ailesi karara tepki gösterdi.

''BUNU SİZ İSTEDİNİZ''

İddianameye göre, olay 24 Mayıs 2019'da saat 06.50 sıralarında meydana gelmişti. Maktülün oğlu sabah saatlerinde eve gelip yatak odasında annesini ağzı bantlı bir şekilde hareketsiz yatarken gördüğü, bu esnada babasının evden çıktığını ve annesini öldürmüş olabileceği yönünde polise ihbarda bulunduğu belirtiliyordu.

Maktülenin boyun bölgesinden ağız bölgesine kadar sarılı olan kumaş ve üzerine yapışık vaziyette olan koli bantlarının ve yatağının başucunda da "Bunu siz istediniz" şeklinde el yazısıyla yazılmış not bulunduğu belirlenmişti. Sanık Tuncay Tezcan'ın ifadesinde, eşiyle 1993 yılında evlendiklerini, 2011'de boşandıklarını, 2015'te tekrar bir araya geldiklerini, karısının kendisini aldatması nedeniyle ayrıldığını, 2017'de çocuklarının ısrarıyla tekrar bir araya geldiklerini, çevresinin eşiyle yaşaması nedeniyle sürekli huzursuzluk verdiklerini, olay günü çok sayıda ilaç içtiğini, notu bu nedenle yazdığını, ilacın da etkisiyle maktülenin bağırmasını önlemek amacıyla hobi malzemesi olarak kullandığı bantla ağzını bantladığını, niyetinin eşini öldürmek olmadığını, niyetinin intihar etmek olduğunu söylediği yer almıştı. Polis tarafından mezarlıkta yakalanan sanık Tuncay Tezcan, çıkarıldığı mahkemece 27 Mayıs 2019'da tutuklanmıştı.

Hakkında "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek eşi kasten öldürme" ve "Kasten öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis istemiyle dava açılan sanık Tezcan duruşmadaki savunmasında da eşinin kendisini aldattığını iddia ederek, "Eşimi herkesten çok seviyordum. Benim zaafımı kullandı. Gittiği zaman gelmiyordu. Yaptığı işlerle beni tahrik etti. Öldürmek istemedim. İlaçlar yüzünden sarhoş gibi olmuştum. Olanları hiçbir şekilde hatırlamıyorum" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER