Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzarekeci Bağış:

''Ülkemizin kalkınmasından, büyümesinden, zenginleşmesinden rahatsız olanlar, 'Acaba Türkiye'yi 80 öncesine döndürebilir miyiz, büyümesini engelleyebilir miyiz?' diye bir çaba içine girmeye kalkıyor''

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzarekeci Bağış:
 
''Gençlik, bilinçli bir şekilde bu oyunlara gelmeyeceğini herseferinde ortaya koyuyor, bundan sonra da koymaya devam edecek''

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Ülkemizin kalkınmasından, büyümesinden, zenginleşmesinden rahatsız olanlar, 'Acaba Türkiye'yi 80 öncesine döndürebilir miyiz, büyümesini engelleyebilir miyiz?' diye bir çaba içerisine girmeye kalkıyor'' dedi.

Beyaz Hareket Gençlik, Bilim ve Kültür Derneği'nin, Sultangazi'de bir restoranda düzenlediği organizasyonda konuşan Bağış, Türkiye'deki gençliğin büyük bir dinamik oluşturduğunu, Avrupa'nın ülke gençliğine gıpta ettiğini söyledi.

Türkiye'deki gençlerin görevlerinin bilincinde olduğunu kaydeden Bağış, ülkenin tarihte ilk defa kendi ürettiği uyduyu uzaya gönderirken, bazılarının ''Ülke gençlerini provoke ederek bu başarıyı gölgelemeye kalktığını'', ancak amaçlarına ulaşamadıklarını dile getirdi.

Türkiye gençliğinin büyük çoğunluğunun, o günün adının tarihe altın harflerle kazınacak tarihi bir gün olduğu bilinciyle, onlara farklı bir gelecek hazırlayan hükümetin başbakanının projesine sahip çıktığını vurgulayan Bağış, şöyle konuştu:

''Üç beş tane öne çıkan ya da birilerinin öne çıkarmayı tercih ettiği, birilerinin kullandığı ve taşeronu haline getirdiği gençlerin aslında bu hareketin üyesi gençler gibi, o tuzaklardan kurtarılması gerekir.

Türkiye'nin kalkınmasından, büyümesinden, zenginleşmesinden rahatsız olanların, 'Acaba Türkiye'yi 80 öncesine döndürebilir miyiz, büyümesini engelleyebilir miyiz?' diye bir çaba içerisine girmeye kalkıyorlar. Her seferinde de bu millet onların hevesini kurutuyor. Gençlik, bilinçli bir şekilde bu oyunlara gelmeyeceğini her seferinde ortaya koyuyor, bundan sonra da koymaya devam edecek.''

 

 “Kardeşi kardeşe düşürmelerine izin vermeyeceğiz”
Türkiye'de yaşayanlar arasında farklılıklar olabileceğini, kimsenin kimseyi kendi görüşüne ikna edemeyeceğini anlatan Bağış, önemli olanın ortak paydada buluşulması olduğunu söyledi.

Bağış, bugünün Türkiye'sinin her açıdan dünün Türkiye'sinden daha iyi olduğunu kaydederek, ülke olarak yarınlar için hep birlikte çalışılması gerektiğini, bunun başarılması halinde provokatörlerin kendi kazdıkları kuyuya düşeceklerini ifade etti.

''Bir daha Türkiye'de kardeşi kardeşe düşürmelerine izin vermeyeceğiz'' diyen Bağış, gençlerin, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği yaşta, onun kadar bilinçli olması gerektiğini dile getirdi.

Bağış, ''üniversite'' kelimesinin kucaklaşma, evrensellik, birleşme manasına geldiğini, artık üniversite öğrencilerinin oyuna gelmeyeceğini vurguladı. Başörtüsü sorununa da değinen Bağış, geçmişte ülkenin üniversitelerinin kendi öğrencilerine ayrımcılık yaptığını aktardı.

 

 “Taşları değil, tablet bilgisayarları veren bir anlayışa sahibiz”
Tarihte en güçlü olunan dönemin ''insanı yaşat ki devlet yaşasın'' denildiği dönem olduğunu kaydeden Bağış, bu sözü söyleyen ecdadın insanlar arasında ayrım yapmadığını ve herkesi kucakladığını belirterek, ''Artık ülke evlatlarının eline döner bıçaklarını, taşları değil tablet bilgisayarları veren bir anlayışa sahibiz. Türkiye'nin önü çok açık. Çünkü Avrupa'nın en genç nüfusuna sahibiz. Hollanda nüfusu kadar öğrencimiz var. 16 milyon tablet dağıtacağız'' ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2013, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER