“Yürüyüş turizmi kırsal kesimi destekleyecek”

Sucuoğlu, Serdarlı Belediyesi’ne bağlı Bölgelerde yürüyüş parkurlarını inceledi

     “Yürüyüş turizmi kırsal kesimi destekleyecek”

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Serdarlı Belediye Başkanı Salih Bayraktar’ı ziyaret ederek, bölgedeki yürüyüş parkurlarını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Serdarlı, Görneç ve Ergenekon bölgelerindeki incelemeler sırasında Bakan Sucuoğlu’na Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Proje koordinatörü Gülcan Yalınca eşlik etti.

Sucuoğlu, öncelikle Serdarlı’da bulunan Durmuş Dede Türbesi’ni ziyaret ederek, bu türbelerin inanç turizmi kapsamında turizmin hizmetine açılabileceğini söyledi.

 

KERPİÇ BİNALAR KORUNUP, RESTORE EDİLMELİ

Bölgede yer alan ve restorasyon ihtiyacı olan tarihi kerpiç binaları da inceleme fırsatı bulan Sucuoğlu, özellikle kerpiç evlerin aslına uygun restore edilerek korunmasının kırsal turizmin gelişimine katkı yapacağını belirtti.

Sucuoğlu, korunup restore edilmiş kerpiç yapıların yöresel konaklama ve yerel yemeklerin sunulduğu lokanta gibi hizmetler için kullanılmasının teşvik edileceğini söyledi. 

 

YÜRÜYÜŞ TURİZMİ KIRSAL KESİMİ DESTEKLEYECEK

Sucuoğlu, Şubat sonuna kadar Koruçam’dan – Zaferburnu’na (Cape to Cape) toplam 257 km uzunluğunda 18 yürüyüş parkurunun tamamlanacağını söyleyerek, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların turizmden para kazanması için her yürüyüş parkurunun bitiş noktasını bölgedeki köylerde sonlandıracaklarını söyledi.

Bakan Sucuoğlu yapılması düşünülen bu proje ile köylerde pansiyonculuğun da başlayacağını ve yerel üretimin destekleneceğini belirtti.

Avrupa da özel ilgi turizm modelinin daha çok benimsendiğini de ifade eden Sucuoğlu, yürüyüş turizminin de özel ilgi turizminin bir parçası olduğunu vurguladı.

Ülkemizde dağ ve deniz manzarası eşliğinde yürünebilen bir çok yürüyüş parkuru olduğunu da söyleyen Sucuoğlu, gerek iklimi, gerekse doğası ile Kuzey Kıbrıs’ın yürüyüş turizmi için çok uygun olduğunu ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER