Üstel ''İngiltere piyasasi reklamlarla canlanacak '

2013 daha iyi olacak

Üstel ''İngiltere piyasasi reklamlarla canlanacak '

 

 

Fuarı ziyaret eden Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 2013 yılına ilişkin umutlu konuştu

 

İngiltere piyasasi reklamlarla canlanacak
Turizmin kalbi İngiltere’de atmaya devam ediyor.  Dünyanın en prestijli turizm fuarlarından World Travel Market sürüyor. Fuarın ikinci gününde de KKTC standına olan ilgi yüksekti.

Fuarı ziyaret edip KKTC standında incelemelerde bulunan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 2013 yılına ilişkin umutlu konuştu.

İngiltere pazarından daha fazla pay alabilmek amacıyla tanıtım ve reklam kampanyalarına ağırlık verildi. Londra’nın simgesi olan siyah taksiler Kuzey Kıbrıs reklamlarıyla giydirildi. Bakan Üstel, fuar girişinde taksilerin bölge turuna start verdi. Fuara gelen katılımcıların yoğun olarak kullandığı ve Kuzey Kıbrıs reklamlarıyla donatılan “Custom House for Excel” tren istasyonunu da ziyaret eden Bakan Üstel, incelemelerde bulundu.

 

2013 daha iyi olacak 
İngiltere pazarı açısından 2012 sezonunun kötü geçmediğini vurgulayan Bakan Üstel, 2013’ün 2012den daha iyi olması için tanıtım ve pazarlama çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. 

Fuarı ziyaret edip, KKTC standında incelemelerde bulunan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel İngiltere pazarından umutlu olduğunu dile getirdi. 

Üstel, KKTC turizmi için önemli bir pazar olan İngiltere’ye büyük nem verdiklerini belirterek, daha fazla İngiliz turistin Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmesi için girişimler yaptıklarını söyledi.

Ekonomik deprem ingiliz turisi de etkiledi
Bu yıl için şu ana kadar İngiltere’den gelen turist sayısında yüzde 5 oranında düşüş yaşandığını ifade eden Bakan Üstel, “Bu düşüşün nedenleri dünyada yaşanan ekonomik deprem ve Londra olimpiyatları gibi etkenler olarak sıralayabiliriz. Sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil, İngiltere’de seyahat eden insanların sayısında bir azalma olmuştur. Bu düşüşe baktığımızda Kuzey Kıbrıs’ta bundan üzerine düşeni almıştır. Yüzde 5 civarında bir düşüşümüz olmuştur” dedi.

Üstel, bu düşüşün nasıl yükseltilebileceği konusunda bazı çalışmalar yapıldığını belirterek, tanıtım atağı başlattıklarını anlattı.

İngiltere’nin birçok noktasındaki billboardların, Londra’nın simgesi siyah taksilerin, tren istasyonlarının ve havaalanlarının Kuzey Kıbrıs afişleriyle donatıldığını kaydeden Bakan Üstel, fuar alanındaki tren istasyonuna asılan afişlerle de ilgi çekici bir tanıtıma imza attıklarını söyledi.

Bakan Ünal Üstel, reklam kampanyalarının Mayıs sonuna kadar devam edeceğine işaret etti.

Üstel, yapılan bu çalışmalarla 2013’te var olan düşüşün tersine çevrileceğine olan inancını dile getirdi.  

   

Kıbrıslı Türklerde artış yaşandı
Askerlik yasasında yapılan iyileştirme sonucunda 2012’de İngiltere’den KKTC’ye gelen Kıbrıslı Türk sayısında ise artış yaşandığına dikkat çeken Bakan Üstel, şöyle konuştu:

“İngiliz turist yüzde 5 düşerken, İngiltere’den KKTC’ye gelip tatil yapan bizim insanımızda yüzde 14 civarında yükseliş yaşadık ve biz bunu yaptığımız askerlik yasasındaki değişikliklere ve yeniliklere bağlıyoruz. Bir taraftan düşüş yaşarken, diğer taraftan yükseliş yaşadık. Dolayısıyla 2012 sezonu kötü geçmedi. Ama 2013’ün 2012’den daha iyi geçmesi için çalışmalar yapıyoruz ve inanıyorum ki 2013’te koyduğumuz hedefler yüzde 20 civarında artış olacağına inanıyorum. Fuar ve tanıtım kampanyası ile hedeflediğimiz bu yükselişi yakalamış olacağız”

Bakan Üstel, 2012’de İngiltere’den gelen turist sayısının toplamda yaklaşık 200 bin olduğunu dile getirdi.

Emlakta yaşanan sıkıntıların da İngiliz turist sayısında düşüşe neden olduğunu belirten Üstel, bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için de çalıştıklarını söyledi.

 

Bize tebligat yapılmadı
Bakan Üstel, KTHY ve dolaylı olarak Atlas jet ile ilgili dava sonucuna ilişkin bir soru üzerine ise, kendilerine henüz dava sonucuyla ilgili bir tebligat yapılmadığını belirtti.   

Fuarın ikinci gününde KKTC standında resepsiyon da düzenlendi.

Resepsiyona Bakan Üstel, sektör temsilcileri ile yabancı tur operatörleri katıldı. Resepsiyonda, Kıbrıs Türk mutfağına özgü ceviz macunu, hellimli, zeytinli, Kibris limonatasi, patates koftesi, sarap ikram edildi.    

Resepsiyonda ziyaretcilerden daha fazla ulkemiz standinda bulunanlarin yiyeceklere daha fazla ragbet etmesi dikkat cekti.

    

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2012, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER