TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI "AHDE VEFA GECESİ" DÜZENLEDİ

Ataoğlu: “Bu gecenin, hepimizin hafızlarını tekrar gözden geçirmesine bahane olmasını ve vefa duygularımıza tekrardan kavuşmamıza bir araç olmasını dilerim”.

   TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs turizminin, bu günlere gelmesine emek ve katkı koyanları ödüllendirmek amacıyla “Ahde Vefa Gecesi” düzenledi.

 

Le Chateau Lambousa Otel’de yer alan gecede, ülke turizminin bu günlere ulaşmasına emek koyan , geçmiş dönem turizm bakanlarına ve turizm paydaşlarına teşekkür plaketleri sunuldu.

 

Cumhrubaşkanı Mustafa Akıncı ve İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da aralarında bulunduğu eski turizm bakanları geceye katılırken, turizm camiası için özel bir gece yaşanmış oldu.

 

ATAOĞLU

 

Gecede bir konuşma yapan , Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülke turizminde 1974’ten bugüne önemli aşamalar kaydedildiğini dile getirerek, geceye katılan her misafirin bu başarıda emeği olduğunu vurguladı.

 

Son günlerde döviz kurundaki artışla yaşanan ve dünyayı etkileyen krizin, Kuzey Kıbrıs’ı da direkt etkilediğini belirten Ataoğlu,girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığı bugünlerin en kısa sürede atlatılmasını ve ülke ekonomisinin daha iyi noktalara taşınmasını diledi.

 

Hükmet, bürokratlar, yatırımcı ve sektör temsilcilerinin,turizmi geliştirmek için işbirliği içinde çalıştığını vurgulayan Ataoğlu, elini taşın altına koyarak,turizmde bugün oluşturulan yapıya harç koyan herkese teşekkür etti.

 

Otonom Kıbrıs Türk Yönetimiyle, 20 Temmuz 1974’te başlayan sürecin, Kıbrıs Türk Federe Devletine ve nihayetinde de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle tamamlandığını söyleyen Ataoğlu,bu gelişmeye paralel olarak turizmde de önemli ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

 

Kıbrıslı Türklerin,Turizm macerasının , Kuzeye geçtikten sonra, Saray Hotel ve Celebrity Hotelle, 2 bin 621 yatak, 38 bin 800 turist ve 30milyon Türk Lirası gelirle başladığını anımsatan Ataoğlu , ülke turizminin, bugün , 25 bin yatak kapasitesi, 1 milyonu aşkın turiste ve yaklaşık 900 milyon dolarlık bir gelire ulaştığını kaydetti.

 

Ataoğlu, “Turizmde vardığımız noktadan geçmiş 44 yıl öncesine baktığımız zaman, elde edilen başarılarda, bu akşam burada bulunan herkesin emeği var. Ve biz bu emeğin göz ardı edilmesine razı değiliz.

 

Bu gecenin, hepimizin hafızlarını tekrar gözden geçirmesine bahane olmasını ve geçmişten kopmadan geleceğe uzanmamız noktasında bir başlangıç olmasını temenni eder, vefa duygularımıza tekrardan kavuşmamıza bir araç olmasını dilerim.”diye konuştu.

 

Konuşmanın ardından,geçmiş dönemlerde Turizm bakanlığı yapan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da aralarında bulunduğu geçmiş dönem turizm bakanlarına ve turizm yatırımcılarına teşekkür plaketleri verildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER