Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan “Evimi temizliyorum” kampanyası

Üstel: “İlk etpata 25 bölge temizlenecek… Güngörde çöp sorunu çözümlenecek… Çöp dökenleri Alo 123’e ihbar edin…”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan “Evimi temizliyorum” kampanyası

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, “Evimi Temizliyorum” adı altında bir temizlik kampanyası başlatılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in daveti ve kaymakamlık, belediye, sivil toplum örgütleri ve çevre örgütlerinin temsilcilerinin katılımı ile dün bakanlık toplantı salonunda konuyla ilgili geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Çevre temizliğiyle ilgili sürdürülebilir projelerin tartışıldığı toplantıda Bakan Ünal Üstel’in yanı sıra, Sivil Savunma Başkanı Fırat Alakuş, Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ve Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer de hazır bulundu.

 

İLK ETAPTA 25 BÖLGE
Üstel toplantıda yaptığı konuşmada, projenin önemine dikkat çekerek 50 farklı bölgede katı atıklar ve vatandaş tarafından dağınık şekilde dökülen çöpler bulunduğunun tespit edildiğini, kampanyanın ilk etapta 25 bölgede başlatılacağını ifade etti.

14–15 Nisan’da başlayıp bir yıl devam edecek proje kapsamında şehirlerarası yollarda bulunan refüjlerin de temizleneceğini kaydeden Üstel, belediyelerin refüjleri temizlemeye yanaşmaması nedeniyle yollarda kirlilik meydana geldiğini söyledi.

Ülkeye gelen turist sayısında 2012 yılına oranla yüzde 30’luk bir artış yaşadığını anımsatan Üstel, çevre kirliliğinin ülkeyle ilgili kötü bir intiba yarattığını kaydetti.

 

KAMPANYA DESTEĞE AÇIK
Üstel temizlik seferberliğinin sivil toplum örgütleri ve çevre örgütleri ile gerçekleştirileceğini aktararak, bazı dozer ve kamyon sahiplerinin de kampanyaya destek vereceğini aktardı.

Bu kişilerin mazot paralarını karşılamak için sponsor bulunduğunu belirten Ünal Üstel, kampanyaya katılmak isteyen dozer ve kamyon sahiplerinin ve Bakanlığa başvurabileceğini kaydetti.

Üstel konuyla ilgili “Ülkede çevre bilincini herkese aşılamak için bu proje önemli bir adım olacak” şeklinde konuştu.

 

GÜNGÖR’DE ÇÖP SORUNU ÇÖZÜLECEK
Haspolat Arıtma Tesisi’ndeki kötü kokuyu ortadan kaldırdıklarını belirten Üstel, vidanjör sorununun büyük ölçüde çözüldüğünü, yeni kurulacak olan doğal artıma tesisleri için yakın zamanda ihaleye çıkılacağı bilgisini verdi.

Üstel, bu yıl içinde Güngör’deki çöpleri depolayıp bölgedeki sorunu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

ÇÖP DÖKENLERİ ALO 123’E İHBAR EDİN
Yaklaşık bir yıldır yeni Çevre Yasası’nın yürürlükte olduğunu hatırlatan Bakan Üstel, bu süre içinde Alo 123 hattına yapılan ihbarlar sonucunda çok sayıda ceza kesildiğini aktararak, “Gerekirse bu cezaları daha da ağırlaştıracağız” dedi.

Bu konuda kaymakamlıklara, belediyelere, sivil toplum örgütlerine, çevrecilere ve tüm halka görev düştüğünü söyleyen Üstel, vatandaşı çöp döken kişilere duyarsız kalmamaya ve ihbarda bulunmaya çağırdı.

 

KAMU SPOTLARI HAZIRLIYORUZ
Üstel, uyduda bulunan televizyon kanallarında yayınlanmak üzere konuyla ilgili bilinçlendirici kamu spotları hazırlanacağını belirterek, “Hepimiz bu adada yaşıyoruz ve adamızı seviyoruz. Gelecek nesillere güzel bir ada bırakmak için ülkemizi temiz tutalım” diye konuştu.

 

CEZALAR BASINDA YER ALSIN
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, toplantıya katılan örgüt temsilcileri ise toplumun yeni geçen yasalardan haberdar olmadığını ifade ederek kesilen cezaların basında yer almasını talep etti.

Denetimlerin daha sık yapılmasını talep eden örgüt temsilcileri, özellikle arıtma tesislerinin sürekli şekilde denetlenmesini istedi.

Örgütler, denize atılan çöpler konusunda da Çevre Koruma Dairesi’nin denetim yapıp gerekli cezai yaptırımları uygulamasını talep ettiler.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER