“KUZEY KIBRIS’A GELMEYEN DÜNYAYI GEZMİŞ SAYILMAZ”

ATAOĞLU, ITB BERLİN TURİZM FUARI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

“KUZEY KIBRIS’A GELMEYEN DÜNYAYI GEZMİŞ SAYILMAZ”

ITB Berlin Turizm fuarında temaslarını sürdüren Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bugün KKTC standında basın toplantısı düzenledi.Basın toplantısına fuara katılan Türkiye basını da büyük ilgi gösterdi.

Basın toplantısına, KKTC Berlin Temsilcisi Oktay Öztürk, KITSAB Başkanı Erkan Kilim, MÜSİAD Başkanı Okyay Sadıkoğlu, KITOB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kansu, ve Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da katıldı.

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu konuşmasında, Kıbrıs’ın, Aşk ve Güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu, William Skakespeare ile Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilham veren, kıtalararasındaki inanç yollarının kesiştiği, 10 bin yıllık köklü tarihe sahip aşk ve sevgi adası olduğunu vurguladı.

Her şeyin hızla değişip geliştiğini , kendini sürekli yenileyen, güncelleyen dijital bir çağda olduğumuzu dile getiren Ataoğlu, Teknoloji ve Bilim kadar hızla gelişen ve değişken bir diğer bir küresel sektörün de turizm olduğu vurguladı.

“Değişen çağ kendi insan modelini oluşturup, yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdiği gibi, yine kendi arzını da doğal olarak oluşturmaktadır” diyen Ataoğlu, bu büyük dönüşümün hızına diğer sektörlere nazaran fazlasıyla iç dinamiğe ve çeşitliliğe sahip olan Turizmin de ayak uydurmak zorunda olduğunu kaydetti.

Hızın ve olanakların git gide arttığı bu yüzyılda seyahat algısı sadece bavul toplayıp uçağa binip, soluğu hemen otelde almaktan çok daha ileri bir noktaya geldiğini ifade eden Ataoğlu,seyahat ve turizmin artık birden fazla etmenden oluştuğuna dikkat çekti.

Önceden turizm cazibe merkezleri arasında tercih sebebi olmak için uygun fiyat, deniz, kum, güneş ve manzara paketi vadetmek büyük ölçüde etkili ve yeterli olduğunu dile getiren Ataoğlu,günümüzde artık deneyimsel seyahat döneminde yaşandığını ve özellikle genç kitleleri bir yere çekmenin yolu onlara bir macera, deneyim ve kültür tanıma fırsatı vermekten geçtiğini ifade etti.

Bu doğrultuda her yıl farklı rotalar, destinasyonlar, tesisler, konseptler, çeşitli hizmetler ve bunun gibi farklı turizm deneyimleri ön plana çıktığını kaydeden Ataoğlu,” Bizler de ülkemiz Kuzey Kıbrıs’da seyahat ve konaklama sektöründe tüketicilere daha özel ve kişiselleştirilmiş bir konukseverlik deneyimi sunmak için gereken bütün adımları atıyor; bu kapsamda da turizm modelimizi deniz-kum-güneşin yanısıra Heyecan-Eğlence-Eğitim-sağlık-spor gibi yeni modellerle destekleyerek zenginleştiriyoruz.”diye konuştu.

Bunlar yanında,Kuzey Kıbrıs için günümüzün bilinçli turistlerine bir yandan sürdürülebilir turizmi destekleyen bir destinasyon sunmaya gayret ederken, bir yandan da gezginlere ziyaret ettikleri bölgenin yerel halkı ile yaşayabilecekleri, ülke kültürüne yakından tanıklık edebilecekleri seçenekler sunmak için politikalar geliştirdiklerini belirten Ataoğlu,Kuzey Kıbrıs’ta, yeni turist profiline uygun olarak, birden fazla tecrübe ve kültür deneyimi sunmaya, sadece bilinenin değil, gizli kalmış güzellikleri de doğru şekilde harmanlayarak, genç nesile hikayeleştirebilecekleri bir yer ve deneyim sunan alternatif ve tercih edilen bir destinasyon olmanın peşinde koştuklarını vurguladı.

Uluslararası fuarların Kuzey Kıbrıs için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ataoğlu,” ITB Berlin dünyanın en büyük fuarı Kuzey Kıbrıs olarak burada yerimizi aldık Bu yıl farklı bir konsept sunuyoruz. KKTC'deki Girne Kalesi’ni yansıttık. Kalenin içerisindeki batık gemiyi buraya getirdik. Hedefimiz batık gemi gibi pahabiçilmez ve Dünya’da tek olan tarihi değerlerimize dikkat çekerek turistlerin ilgisini ülkemize çekmek.” Dedi.

Her gecen yıl ülkeye gelen ziyaretçi sayı ve turizm gelirlerinin arttığına dikkat çeken Bakan Ataoğlu, ‘Ben dünyayı gezdim’ diyen birisi eğer Kuzey Kıbrıs’a gelmediyse dünyayı gezmiş sayılmaz. Akdeniz’in anahtarı Kuzey Kıbrıs’tır “diyerek herkesi kuzey KIbrısa davet etti.

Konuşmasında ülke tanıtımı yanında şehirlerin tanıtımının da ön plana çıktığını anımsatarak, yerel yönetimlerle bakanlık işbirliğinin önemine dikkat çeken Fikti Ataoğlu, ülke turizminin tanıtımı konusunda, yerel yönetimlerle birlikte işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

ITB Berlin Fuarı’nın sonuçlarının şimdiden bütün ülkelere hayırlı sonuçlar getirmesini dileyen Ataoğlu, herkesi Kuzey Kıbrıs’a davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER