Girne Antik Liman’a yeni çehre

Turizm Bakanlığı ve Telsim arasında ön protokol imzalandı

Girne Antik Liman’a yeni çehre

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, Girne Antik Limanı’na yeni çehre kazandırılması çerçevesinde Vodafone Mobile Operations Ltd. (Telsim) ile ön protokol imzaladı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ile Vodafone Mobile Operations Ltd. Genel Müdürü Rasim Karas’ın imza koyduğu; limanın renevasyonu ile ilgili sponsorluk anlaşmasını kapsayan sözleşme, bugün saat 09:30’da Girne Antik Limanı’nda bakanlığa bağlı turizm ofisinde gerçekleşti.

Girne Antik Limanı’nı Kuzey Kıbrıs’ın en önemli turistik ürünü yanında dünya kültürel mirası olarak kabul eden ve limanı hak ettiği yere getirilmesi için gerekli fiziksel altyapı çalışmalarının yapılmasını içeren sponsorluk anlaşması; limanın tarihsel dokusunu koruyarak altyapı ve fiziksel görünümünü çağdaş ve iyi noktaya getirecek stratejileri oluşturma için hazırlandı.

 

ÜSTEL
Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel yaptığı konuşmada, bakanlığın tarihi Girne Antik Limanı’nı sahip olduğu eski görünümüne kavuşturmak için çalıştığını belirterek, bu çalışmalar kapsamında limandaki idari bina, mendirek alt yapısı, iskele ve rıhtımları yenileyerek yatlara elektrik ve su alabilecekleri yeni akıllı sayaçlar taktıklarını kaydetti.

Bu çalışmalara ilave olarak bugün bakanlık ile Vodafone Mobile Operations Ltd.’in sponsorluk anlaşması imzaladığını ifade eden Bakan Üstel, yapılan ön protokolün antik limana yeni bir çevre kazandıracağını vurguladı.

Bakanlık ile Vodafone Ltd.’nin birlikte gerçekleştireceği çalışmada; antik liman içerisindeki tarihi eser niteliğindeki binaların renevasyonu yapılarak görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılacağını ifade eden Bakan Üstel, Haziran sonu tamamlanacak çalışmayla limanın çağdaş görünüme kavuşturulacağını söyledi.

“Liman içerisindeki şemsiyeler standartlaştırılarak tek tip görünümlü hale getirilecek,  çiçekler ekilecek ve mendirek tamir edilecek” diyen Bakan Ünal Üstel, tüm bu çalışmalar sonunda limanı Girne halkına layık şekle getireceklerini belirtti.

Vodafone Mobile Operations Ltd.’e katkıları için teşekkürlerini sunan Bakan Üstel,  çalışmanın liman işletmecilerini mağdur etmeyecek şekilde gerçekleştirileceğini de kaydetti.

 

KARAS
Vodafone Mobile Operations Ltd. Genel Müdürü Rasim Karas ise sosyal sorumluluk bilinci kapsamında hizmet verecek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, KKTC ile özdeşleşen Girne Antik Limanı’na katkı yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER