DANA TURİZM MÜŞTEŞARI

BURCU, AKINCI’NIN TURİZM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIĞINA KEMAL DENİZ DANA’NIN ATANMA KARARNAMESİNİ İMZALADIĞINI AÇIKLADI

  DANA TURİZM MÜŞTEŞARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına Kemal Deniz Dana’nın atanmasını öngören üçlü kararnameyi bugün imzaladığını bildirdi.

 

Burcu yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu sürecin en başından beri konuyu kişiler ve isimler üzerinden değil turizmin gelişmesi ve toplumsal yarar ilkesi üzerinden değerlendirdiği vurguladı ve daha önce dile getirdiği yaklaşımını aynen koruduğunu ifade etti.

 

Burcu, ancak hükümetin bu konuda herhangi bir tutum değişikliğine gitmeyeceği ve Kemal Deniz Dana’nın atanmasında ısrarcı olacağının da kendilerine değişik zamanlarda aktarıldığını kaydetti.

 

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun görevden alınmasına ve yerine Kemal Deniz Dana’nın atanmasına ilişkin üçlü kararnamenin, Başbakan Ömer Kalyoncu ve Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun imzasıyla geçtiğimiz Ekim ayında Cumhurbaşkanlığına iletildiğini hatırlatan Burcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Cumhurbaşkanımız, bu kararnameyi aldıktan sonra hükümet yetkilileri ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile temasa geçmiş ve daha sonra kamuoyuna da yansıttığı hassasiyetlerini kendileriyle bizzat paylaşmıştı. Cumhurbaşkanı, göreve geldiği ilk günlerden itibaren turizm sektörü temsilcilerinin kendisine yoğun biçimde aktarmaya başladıkları planlı ve kesintisiz bir turizm politikası talebini dikkate alarak, bu alanda atılacak adımların, söz konusu ihtiyaca cevap verecek nitelikte olmasının önemini her fırsatta vurgulamıştır”.

 

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu konudaki tavrının çok net olduğunu kaydeden Burcu,  Akıncı’nın kurultay öncesinde, parti içi dengeler gözetilerek aceleyle yapılmak istendiği anlaşılan bu görevden alma ve atama işlemine onay vermesinin beklenemeyeceğini ifade etti.

 

“Nitekim Sayın Cumhurbaşkanının kararnameyi imzalamaması turizm camiasında ve genel kamuoyu vicdanında geniş bir kabul görmüştü.  Bu gelişmelerin ardından ilgililerin konuyu soğukkanlılıkla yeniden değerlendirmesine imkân sağlayacak yeterli süre geçmiştir” diyen Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kamuoyundaki hassasiyetin de dikkate alınacağını umut ederek, bu sürenin sağduyulu bir biçimde değerlendirilmesi için beklediğini belirtti.

 

Değişik zamanlarda Başbakanlık ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle kurulan temaslarda, hükümetin bu konuda herhangi bir tutum değişikliğine gitmeyeceği ve Kemal Deniz Dana’nın atanmasında ısrarcı olacağının ifade edildiğini belirten Burcu, bütün bu gelişmeler yaşanırken, 2016 yılı bütçesinin geçmesi üzerine Turizm Bakanı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun 22 Aralık 2015 günü itibarıyla görevinden istifa ettiğini de anımsattı.

 

Burcu şöyle dedi:

 

“Gelinen aşamada ortaya yeni bir durumun çıktığı da aşikardır. Turizm Bakanlığı’nda şu anda müsteşarlık makamının boşaldığı görülmekte ve hükümetin müsteşarlığa getirmek istediği ismi değiştirmeyeceği açıklanmaktadır . Cumhurbaşkanı süreç boyunca kendi üzerine düşeni yapmış ve gerekli gördüğü uyarıları muhataplarına açıkça iletmiştir.

 

Cumhurbaşkanımızın, ülkemizin çok önemli bir bakanlığının, bakandan sonraki en önemli makamının boş tutulmasına müsaade etmeyeceği herkesin malumlarıdır. Şu an boş bulunan bir yerin doldurulması, işlerin kesintiye uğramaması ve sektörün zarar görmemesi için zorunlu bir adım haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımız bu anlayışla, hükümet tarafından gönderilen ve Sayın Şahap Aşıkoğlu’nun istifasıyla boşalan Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına Kemal Deniz Dana’nın atanmasını öngören üçlü kararnameyi bugün imzalamıştır”.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER