Büyükkonuk'ta 11. eko gün düzenlendi

Büyükkonuk Belediyesi’nin düzenlediği 11. Geleneksel Eko Gün bugün başladı

Büyükkonuk'ta 11. eko gün düzenlendi
Büyükkonuk Meydanı’nda geleneksel köy ürünlerinin satışı ile gün boyu köy kültürüne özgü aktivitelerin yer aldığı etkinliğe ilgi yine büyük oldu.

Halk dansları, sportif etkinlikler, tiyatro gösterisi ve konserlere de yer verilen  Eko Gün, Ayna grubunun saat 20.30’daki konseriyle sona erecek.

Büyükkonuk’a kampüs

Eko günün açılış töreninde bir de sürpriz yaşandı ve kısa bir süre önce Lefoşa’da kuruluşu ilan edilen Akdeniz Karpaz Üniversitesi Büyükkonuk’ta kampüs açtı.

Belediye bünyesindeki tarihi Kemerli Konak artık Akdeniz Karpaz Üniversitesi bünyesinde Uygulamalı Turizm Meslek Yüksek Okulu olarak faaliyet gösterecek. Okul yarından itibaren eğitim öğretime başlayacak.

Büyükkonuk Kampüsü’ne ilişkin protokol, açılış töreni sırasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük şahitliğinde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin gözlemciliğinde   imzalandı. Protokole Akdeniz Karpaz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bülent Çetinkaya ile Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen imza koydu.

Öte yandan  Agro-Eko Turizm Araştırma Merkezi’nin de açılışı gerçekleştirildi. Merkez Akdeniz Karpaz Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek. Merkez, Karpaz’ın flora, fauna ve kültür yapısı  ile ilgili envanter oluşturacak.

Eroğlu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Eko Gün açılış töreninde yatığı konuşmada,  Akdeniz Karpaz Üniversitesi ile protokol imzalanmasının ülkede üniversite olayını başlatan birisi olarak kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, üniversiteler aracılığyla da KKTC devletinin dünyaya duyurulduğuna dikkat çekti.

Milletlerin ve devletlerin kültürleriyle var olduklarına işaret eden Eroğlu, eko gün gibi etkinliklerle  Kıbrıs Türk kültürünün bütün güzelliklerinin sergilendiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının  barış ve muhabbetli bir şekilde yaşadığını ifade eden Eroğlu, bu ortamı bütün Kıbrıs’a yaymak amacıyla yıllardır görüşmeleri sürdürdüklerini ancak Rum tarafının uzlaşmaz tutumunun adada bir anlaşmaya engel olduğunu  kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs’ta bir anlaşma olsa da olmasa da KKTC devletinin var olduğunu belirterek, “KKTC devletinin varlığı müzakerelerdeki en büyük gücümüzdür” dedi.

Küçük

Başbakan İrsen küçük de konuşmasında,  eko gün gibi etkinliklerle Kıbrıs Türk halkının ne kadar köklü bir kültüre sahip olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

Başbakan Küçük, gelişen turizme paralel olarak bu tür etkinliklerin artmasının ülke turizmine de büyük katkı koyduğunu kaydetti.

Başbakan Küçük, istihdam oluşturma konusunda Büyükkonuk Belediyesi’nin de  gayret içerisinde olduğunu söyleyerek, Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin Büyükkonuk’ta kampüs açmasını gönülden desteklediklerini ifade etti.

Dün Anamur’da,  su getirme projesinin  en önemli bölümünün temel atma töreninin gerçekleştirildiğini ve kendisinin de bu törene katıldığını hatırlatan Küçük,  Türkiye’nin KKTC için olumlu düşüncelerini  ve desteğini Türkiye’nin en yetkili ağızlarından bir kez daha duymuş ve görmüş  olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.

Sezen

Büyükkonuk Beldiye Başkanı Sezai Sezen de, bugün yine tarihi bir gün yaşadıklarını, Kıbrıs Türk  kültürünü nostaljik bir şekilde tanıtmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Büyükkonuk’taki eko güne gelen herkesin kendinden birşey bulduğunu vurgulayan Sezen, “Bu bizim için çok anlamlı. Büyükkonuk ayrıca yıllardır birbirlerini görmeyen insanların da buluşma noktası haline geldi. Biz bundan keyif alıyoruz” dedi.

Sezen, belediyeye ait Kemerli Konak’ı çok kısa bir sürede kampüs haline getirdiklerini kaydederek, kampüsün bölgede istihdam olanağı yaratacağına inanç beelirtti.

Kampüsün  hemen öğrenci alımına başlayacağını söyleyen Sezen, bölgenin ilerlemesine ve kalkınmasına da ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Çetinkaya

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bülent Çetinkaya da, KKTC’nin 6’ıncı üniversitesi olarak yarından itibaren eğitim öğretime başlayacaklarını ifade etti.

Çetinkaya, Büyükkonuk Kampüsü’nün uygulama oteli olarak kullanılacağını belirterek, eğitim kurumu olma yanında deneyim kurumu hedefinde olduklarını söyledi.

Çetinkaya, alanlarında uzman, deneyimli, yaptığı işi seven, ne yaptığını bilen mezunlar yetiştirme hedefinde olduklarını belirterek, “Üniversite bizzat halkındır” dedi.

Eko Gün açılış törenine 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ve bazı milletvekilleri de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2012, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER