Altun Tabya yeniden

1973 yılında faaliyete başlayan Altun Tabya Hotel uzun bir aradan sonra yeniden hizmete giriyor...

  Altun Tabya yeniden

Mağusa Suriçi, Kızılkule Sokak’ta bulunan Altun Tabya Hotel’in yeniden turizme kazandırılması için restorasyon çalışmaları sürüyor.  1968 yılına kadar Hilmi Efendi Deveciler Hanı olarak hizmet veren Altun Tabya Hotel’in 200 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen otel sahibi Berna Altunsoy, 1973 yılında Han’ın bulunduğu yeri otel olarak inşa ederek hizmete açtıklarını kaydetti.

Altun Tabya Hotel’ini bir yıl önce vefat eden babası Erol Nihat Hilmi Altunsoy’un Mağusa turizmine kazandırdığını belirten Berna Altunsoy, uzun bir dönem kapalı kalan Hotel’I yeniden turizme kazandırmak için restorasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Yeni restore edilen Hotel’in Altun Tabya Hotel & Müze adı altında faaliyet göstereceğini de kaydeden Altunsoy, “kültürel mirasımızı, korumak ve yaşatmak kararlılığındayız” dedi. Şehir Müzesi olarak da faaliyet gösterecek olan Hotel’in geçmişten bugüne Mağusa’nın Kültürel Dokusu’nun yer alacağı Altun Tabya Hotel & Müze’nin 14 odası bulunduğunu, tüm odaların ve eşyaların 1973 yılındaki özelliklerini koruyarak restore edildiklerini vurguladı. Toplam olarak 32 kişinin oda kahvaltı olarak konaklayabileceği hotelin giriş katında bir resepsiyonu, hediyelik eşyaların satılacağı bir işletmesi, arka bahçesinde ise müzenin de yer alacağı bir café’nin bulunduğu ifade edildi.

Mağusalı olarak Mağusa’yı çok sevdiklerini ifade eden Hotel sahibi Berna Altunsoy, hotelin geçmişte olduğu gibi bugünde bir aile şirketi olarak faaliyet göstereceğinin altını çizdi. Hoteli, eşi Şevket Öznur ile birlikte işleteceklerini kaydeden Altunsoy, Altun Tabya’nın Mağusa ekonomisine yeniden kazandırılmasından büyük bir mutluluk duyduklarını kaydetti.

 

Address: Kızılkule Sokak, Suriçi, Gazimağusa

T:  +90 392 366 5363  M: +90 548 881 3753

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER