SOS Çocukköyü Derneği’nin 1 Haziran Çocuk Günü Mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda, çocuk haklarının güvence altına alındığı ve çocukların geleceklerinin umut ve fırsatlarla dolu olduğu bir dünyanın ancak herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiği takdirde mümkün olabileceğine vurgu yapıldı. Devlet yetkilileri başta olmak üzere, tüm topluma çağrıda bulunularak, çocukların yüksek refahı için derneğin yaptığı çalışmalarda el ele yürümeleri istendi. Mesajda, "Derneğimiz, tek başına bir yere kadar etki edebilir ama tüm toplumun desteğiyle ideal değişimi yaratabiliriz." ifadelerine yer verildi.

Sos 1 Haziran Mesaji

Mersajın tamamı şöyle:

"Dünya Çocuklarının Durumu 1980 yılında ilk kez basıldığında, o yıl doğan çocukların yüzde 10'u önlenebilir nedenlerden dolayı ölmüştü. 2018 yılına gelindiğinde bu sayı yalnızca yüzde 3'e düşmüştü. Günümüzün çalkantılı dünyasında ise milyonlarca çocuk ailelerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya.

Dünya çapında yaklaşık 220 milyon çocuğun, yani 10 çocuktan 1‘inin ebeveyn bakımını kaybettiği ya da ebeveyn bakımını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu tahmin ediliyor. Bunun etkisi genellikle bir ömür boyu sürüyor ve maalesef tekrar eden zararlı bir döngüde nesilden nesile aktarılabiliyor. Her an, hep birlikte bu döngüyü kırmak ve önlemek için doğru andır.

Bu yıl SOS Çocuk Köyleri, ebeveyn bakımına sahip olmayan veya bu bakımı kaybetme riskiyle karşı karşıya olan çocuklar ve gençler için küresel bir hareketin 75. yılını kutluyor. 138 ülke ve bölgede aile bakımını kaybetmiş veya kaybetme riski olan çocuklara bakım ve destek veriyor.

Ülkemizde SOS Çocukköyü Derneği, çocukların, seslerini kaybettikleri yerde tekrar bulmalarına yardımcı oluyor. Güvenme ve bağ kurma yeteneklerini kaybettikleri anda, onlara ait oldukları bir yer olduğunu gösteriyor. İnançlarını kaybettiklerinde, hayatta tutunabilmeleri için cesaretlendiriyor ve hayat becerilerini geliştiriyor.

SOS Çocukköyü Derneği’nden açık çağrı: “Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız!“

“Hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bireylerin ortak hareket edebilmesi sayesinde, her çocuk güvenli, besleyici bir aile ortamında büyüyebilir. Çocuk haklarının güvence altına alındığı ve çocukların geleceklerinin umut ve fırsatlarla dolu olduğu bir dünya ancak herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiği takdirde mümkündür.

Devlet yetkilileri başta olmak üzere, tüm toplumumuza çağrımız, çocukların yüksek refahı için yaptığımız çalışmalarımızda bizimle birlikte el ele yürümeleridir. Derneğimiz, tek başına bir yere kadar etki edebilir ama tüm toplumun desteğiyle ideal değişimi yaratabiliriz.

Çelebis “Tatar’ın son açıklamaları masum değil” Çelebis “Tatar’ın son açıklamaları masum değil”

Ülkemizde birçok alanda çocukların birebir etkilendiği birçok ortamda yenilenmeye ve önleyici çalışmalara ihtiyaç vardır. Tüm çocukların ihtiyaçlarının görüldüğü ve karşılandığı günlerin kısa zamanda gelmesini dileriz. O zaman çocuklarımız için belirlenen bu özel günü coşkuyla kutlama cesaretimiz olacaktır. Günümüz koşullarında umutlarımıza tutunarak, tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Günü’nü kutlar, onlar için mücadelemize her zaman yılmadan devam edeceğimizi bildiririz.” 

Outlook Gq5Baxlx

Editör: North Cyprus UK Yönetici2