Sürücüsüz Apple otomobiller 2024'te piyasada olacak

Sürücüsüz Apple otomobiller 2024'te piyasada olacak

 Bir süredir sürücüsüz otomobil geliştirmeye devam eden Apple, 2024’e kadar yeni nesil bir batarya teknolojisiyle bunu üretmeyi planlıyor.
Teknoloji devinin Project Titan adıyla bilinen ve 2014’te başlayan otomobil çalışmaları, yıllar içinde gel-gitlerle devam etmiş, elektrikli ve sürücüsüz otomobil konusunda çığır açan Tesla’da da görev alan eski Apple çalışanı Doug Field, 2018’de şirkete geri dönüp projenin başına geçmiş ve bir sonraki yıl ekipten tam 190 kişiyi işten çıkarmıştı. The Guardian’ın aktardığına göre, o zamandan beri Apple, pazarın tamamına hitap eden bir binek otomobil yapmayı hedefleyebilecek kadar ilerleme kaydetti.
Proje gizli olduğu için adlarının açıklanmamasını isteyen kaynaklardan biri, Apple'ın otomobil stratejisinin temel unsurlarından birinin maliyetleri "radikal şekilde" düşürecek ve otomobil menzilini artıracak batarya tasarımı olduğunu ifade etti.
Monocell (Tek hücreli) tasarıma sahip batarya kullanılarak içindeki tüm hücreler bir araya getirilebilir ve böylece her bir hücrede kullanılan materyaller teke düşeceğinden bataryanın içindeki alan boşalabilir. Söz konusu tasarım pil içerisinde daha fazla aktif materyal kullanmasına olanak sağladığından otomobil daha uzun bir menzile sahip olabilir.
Apple, batarya için lityum demir fosfat adı verilen bir maddeyi de inceliyor. Aşırı ısınma ihtimali epey düşük olan bu madde, diğer tür bataryalardan çok daha güvenli.
Reuters’a konuşan kişiler, şirketin, sürücüsüz otomobillerin yolun üç boyutlu görünümünü elde etmesini sağlayacak lidar sensörü de dahil olmak üzere bazı teknolojiler için dışardan hizmet almaya karar verdiğini bildirdi. Ancak Apple, farklı mesafeleri taramak için birden fazla lidar sensörü kullanmaya karar verirse, bunlardan bazıları halihazırda iPhone 12 Pro ve iPad Pro’da kullanılan birimlerden geliştirilebilir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER