İSVEÇ'TE YALNIZLIĞA ROBOT KEDİ VE KÖPEKLİ ÇÖZÜM

ÜLKEDE YALNIZLIK NEDENİYLE BUNALIMA GİREN 60 YAŞLIYA ROBOT KEDİ KÖPEK VERİLDİ

İSVEÇ'TE YALNIZLIĞA ROBOT KEDİ VE KÖPEKLİ ÇÖZÜM


Stockholm, 12 Mart 19 (T.A.K): İsveç'in Gotland bölgesinde yalnızlıktan bunalıma giren 60 yaşlıya robot kedi köpek dağıtıldı.
Dünyada refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkeler arasında gelen İsveç'te yalnız yaşayan ya da huzurevlerinde kalan yaşlılar için ilginç bir uygulama hayata geçirildi.
İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Gotland bölgesinde yalnızlıktan bunalıma giren 60 yaşlıya robot kedi ve köpek verildi.
Robot köpek verilen 84 yaşındaki Gun Björkqvist, "Roff isimli robot köpeğime kavuştuktan sonra uykularım düzene girdi, yaşama sevincime yeniden kavuştum ve sabah neşeyle uyanabiliyorum." dedi.
Gotland yaşlı bakımevi asistanı Gunilla Karlsson ise "Gerçek ve evcil hayvanların yaşlılar için bakımı zor olduğundan robot kedi ve köpekleri yaşlılara dağıtarak bir nebze olsun yalnızlıklarını unutturmaya çalışıyoruz. Güzel geri dönüşler aldık." diye konuştu.
İstatistik Dairesi (Centralbyran) verilerine göre, İsveçlilerin yüzde 66'sı yalnız ölüyor. Ülkede, evlerinde tek başına ölen yaşlıların oranı yüzde 13, hastanede yalnız ölenlerin oranı yüzde 23, huzurevinde yalnız ölenlerin oranı ise yüzde 30.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER