iPhone 5S’in Parmak İzi Güvenliği aşıldı

James Bond düzeyinde teknoloji

  iPhone 5S’in Parmak İzi Güvenliği aşıldı


 

Geçtiğimiz gün düzenlenen etkinlikte Apple iPhone 5S’le birlikte yeni parmak izi sensörü özelliğini de tanıttı. Ama bu güvenliği aşması o kadar da zor değil gözüküyor.

iPhone 5S’te parmak izi sensörünün olacağı söyleniyordu ve tanıtımla birlikte bu özellik resmileşmiş oldu. Apple 170 mikron inceliğinde ve 500 ppi çözünürlüğünde olan kapasitif sensörüyle son derece detaylı seviyede parmak izi okuma özelliği sunuyor. Bu özellik James Bond düzeyinde teknolojiyle sağlanıyor bile diyebiliriz. Güvenlik konusunda bu özellik iyi olsa da, bir Reddit kullanıcısının akıllı ve sevimli kızı parmak izi teknolojisini aşmanın kolay bir yolunu buldu.

iZeeHunter’ün paylaştığı fotoğrafta küçük kızın güvenliği nasıl aştığı gözüküyor. Küçük kız Apple’ın güvenliğini ihlal ederken de yaramazca sırıtıyor. Apple her ne kadar iCloud ve kendi veri bankalarında parmak izlerinin olmayacağını bastıra bastıra söylese de, bu durum teknoloji dünyasında yeni bir tartışma başlattı. Önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER