TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç, ITB Berlin Turizm Fuarı’nda Kuzey Kıbrıs, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Standı’nı ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre; Dünya’nın en büyük turizm organizasyonu olarak kabul edilen ITB Berlin fuarına katılan TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç’ın, Kuzey Kıbrıs Standı’nı ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldığı belirtildi.

Açıklamada Arınç’a yaptığı ziyarette, Turizm İşletmeleri Genel Müdürü ve Hastane Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan tarafından, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in insiyatifiyle, uluslararası platforumda “turist sağlığı”nın ön plana çıkartılarak, Kuzey Kıbrıs turizm markasının güçlendirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen faaliyetler anlatılarak, ülkenin medikal turizm olanakları hakkında geniş bilgi verildiği ve bu alanda Türkiye’nin KKTC ile işbirliğinin arttırılması için destek istendiği belirtildi. Aynı açıklamada Bülent Arınç’ın da, 2011 yılında Kıbrıs’a yaptığı ziyarette, YDÜ’ye giderek hastaneyi inceleme fırsatı bulduğunu söylediğine yer verilerek, Arınç’ın, Kurucu Rektör Dr. Suat Günseli iyi tanıdıklarını ve YDÜ Hastanesi’nin Kuzey Kıbrıs Turizmi’nin gelişmesi için üstlendiği insiyatifi de memnuniyetle karşıladıklarını vurguladığı bildirildi.

 

Türkiye’nin Berlin Kültür ve Turizm Ateşeliği ile işbirliği başlatıldı

YDÜ tarafından yapılan açıklamada, fuar temasları kapsamında Berlin Başkonsolosluğu’ndan Deniz Kalyoncu ile birlikte Türkiye’nin Berlin Kültür ve Turizm Ataşesi Gözde Şahin ile de bir araya gelen Ahmet Savaşan’ın, Kuzey Kıbrıs’a tatil yapmanın yanısıra, tedavi olmak için de daha fazla turistin gelmesine yönelik olarak, ülkenin turistik ve sağlık olanaklarının Almanya’da duyurulması için işbirliği yapılması yönünde görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Açıklamada son olarak Savaşan’ın, KKTC Berlin Temsilcisi Kemal Gökeri ile de aynı amaçla görüştüğü belirtildi.