Narenciyede yaşanan krizle ilgili Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş, Türkiye ve AB ile gerekli yazışmaları yaptıklarını belirterek öte yandan yeni sıkma makinaları ile “sıkma kapasitesini” artırdıklarını söyledi.

Meclis Genel Kurulu devam ediyor…

Narenciyede yaşanan sorunlarla ilgili Tarım Bakanı 40 bin tonluk bir depolama kapasitesini hayata getireceklerini söyledi.

 Hüseyin Çavuş konu hakkında şöyle dedi;

“Günlük 900 bin ton arası kesim yapılmakta... Mart sonuna kadar bu ürünün hasadının yapılabildiği ortada.. Geçen hafta itibariyle diğer fabrikalar da devreye girdi. Kapasitemizi artırıyoruz.

İngiltere'de 'dünyanın en sert sigara yasaklarından' biri oylanacak! İngiltere'de 'dünyanın en sert sigara yasaklarından' biri oylanacak!

Ülke olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu böceğin baskı altına alınması için çabalarımız da devam ediyor. Türkiye ile de AB ile de gerekli yazışmalar yapıldı. Tarım Bakanlığı'nın denetimleri artarak devam ediyor… Ortalama aylık 240 denetim yapıyoruz; test kapasitemizi artırdık. Sadece Şubat ayında 300 üzerinde test yaptık…

40 bin tonluk bir depolama kapasitesini hayata getireceğiz; bir sıkma makinasını da hayata geçiriyoruz. Sıkma kapasitemizi artıracağız… Bu bir doğal afet…”

Öte yandan zeytin yağında tağşiş yani hileli ürünler konusunda analizlere “itiraz” eden firmalarla ilgili CTP Milletvekili Fide Kürşat’ın “itiraz eden kaç firma var?” sorusuna yanıtla Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş “Zeytinyağı analizlerine itiraz eden, ürününü yeniden test ettirmek isteyen üreticilerimiz oldu evet…  Cevaplar bugün geldi basınla paylaşacağız. Bildiğim kadarıyla 3 firma var. Yayınlayacağız” dedi.