Yamaç paraşütü, Kuzey Kıbrıs’ta yapabileceğiniz en heyecan verici aktivitelerden biri

Bir kuş kadar özgür

Yamaç paraşütü, Kuzey Kıbrıs’ta yapabileceğiniz en heyecan verici aktivitelerden biri
Mehmet Serden

Belki bir kuş kadar özgür olmasada böyle bir duyguyu Kuzey Kıbrıs’ta yaşamanız mümkün. St Hilarion’un veya Beş Parmak Dağları’nın başka bir noktasından kendinizi boşluğa bırakarak, muhteşem dağ ve deniz manzaralarını farklı bir açıdan görebilmeniz yamaç paraşütü ile mümkün.

Süzüle Süzüle inerken dalgaların binlerce yıldır bir nakış işler gibi Girne sahillerinde yarattığı  benzersiz görüntüler, uçuş korkusunun yerini dünyada çok az sayıda insanın şahit olduğu manzarayı görmenin verdiği gurura bırakır.

Evet, Kuzey Kıbrıs'ta Yamaç Paraşütü Yapabilirsiniz!
Bu alanda faaliyet gösteren North Cyprus Tandem Paragliding kuruluşunun yetkilisi Özgür Gökaşan, yer çekimine meydan okurcasına göklerde süzülmenin anlatılmaz bir duygu olduğunu söylüyor.

Özgür Gökaşan, aslında bu alanda dünya çağında bilinen bir isim. Dünyanın dört bir yanında yaptığı uçuşlar bir yana, Guinness Rekorlar Kitabı’nda dahi ismi geçiyor.

 

104’lük peggy nine
KKTC yaşayan 104 yaşındaki İskoç Margaret (Peggy) McKenzie McAlpine, "yamaç paraşütü yapan en yaşlı kadın" unvanını taşıyor. Ama Peggy nine bu yolculuğuna tabi ki tek başına çıkabilecek durumda değildi ve tecrübeli Kıbrıslı pilot Özgür Gökaşan’la birlikte bu rekorun peşine düşmüştü.

100. doğum gününde ilk uçuşunu yaparak, Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Peggy, daha sonra unvanını 101 yaşındaki Mary Hardison'a kaptırmıştı. Ancak Kıbrıs aşığı Peggy, yılmayarak yamaç paraşütü pilotu Özgür Gökaşan ile St. Hilarion'dan havalande ve Girne'ye bağlı Karaoğlanoğlu'na indi. Peggy ve arkadaşları, bu başarıyı şampanya içerek kutladı. İniş sırasında Guinness Rekorlar Kitabı için atlayışa şahitlik eden İngiltere'den Lord Ken Maginnis, Girne St. Andrew Kilisesi Papazı Richard Frost ve KKTC Cumhurbaşkanlığı eski Müsteşarı Ergün Olgun hazır bulundu.

 

Sizde yapabilirsiniz
Kuşlar gibin denizin, dağların ve tarlaların üzerinde uçmak elbette imkansızdır. Belki bir kuş kadar özgür olmasa da böyle bir duyguyu Kuzey Kıbrıs’ta yaşamanız mümkün. Ülkemizde paraşüt, mikrolight uçuşu, planörlük, balon, rüzgar planörü ve model uçak uçurtma gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Diğer ülkelerle kıyaslandığında profesyoneller tarafından verilen bu kurslar oldukça ucuzdur.

Örneğin North Cyprus Tandem Paragliding kuruluşu tarafından kaldığınız yere ücretsiz servis hizmetleri ve kask, emniyet kemeri ve uçuş giysisi gibi gerekli malzemeler de sağlanıyor. Siz sade bu heyecan verici deneyimi kaydetmek için fotoğraf makinenizi ve y video kameranızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Bir yanda “özgür”, öte yanda “gökaşan”. Evet, “Gök aşan Özgür”, gazetemize hem bu alternatif turizm dalını, hem de kendini anlattı. Bu arada, heyecanlı balık avlarından da söz etmekten geri kalmadı.

 

Gökaşan neler söyledi

Yaptığınız iş cesaret isteyen uğraş, bize biraz işinizden bahsedebilir misiniz?

North Cyprus Tandem Paragliding şirketim altında turizme yönelik olarak yaptığımız tandem yamaç paraşüt uçuşları ve Açık Denizde Balık Avı turları düzenliyoruz. Kış aylarında Kuzey Kıbrıs’ta turizm pek hareketli olmadığı için reklam amaçlı çeşitli işletmelere hava fotoğrafları da çekiyoruz.

 

Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz?
İlk uçuşuma 16 yaşında 1989 yılında paraşüt, yamaç paraşütü ve yelken kanat kursları ile başladım. Ticari olarak yamaç paraşüt pilotluğuna 1994 yılında Türkiye başladım, daha sonraki yıllarda, Yeni Zellanda ve Güney Afrika’da Pilot olarak 2002 yılına kadar çalıştım. 2003 yılı yazında Kuzey Kıbrıs’ta kendi şirketimi açtım ve Beşparmak Dağları üzerinde tandem uçuşları yaparak ülke turizmine destek vermeye başladım.

İkinci faaliyetim olarak balık turları da ilk önce hobi olarak başladı, fakat doğa ile iç içe yaşamayı sevdiğim için bu faaliyetimi de son 3 yıldır turizme yönelik olarak yapmaya başladım. Balık turlarım sayesinde denize daha fazla çıkmak ve daha fazla bu konuda kendimi geliştirmek ihtiyacı her zaman beni heyecanlandırmıştır. Benimle balığa çıkan turistlere bu zevki yaşatmak, yakaladıkları balıklar ile fotoğraflarını çekmek benim kadar onları da mutlu etmektedir.

 

Yurt içinde ve yurt dışında hiç yarıştını mı?
Yarışma aylarında tandem yamaç paraşüt pilotları kendi işlerinin peşinde koştuğu için ne yazık ki bu yarışmalara pek katılamıyorlar. Fakat geçmişte Türkiye 1. Hava Oyunları’nda bronz madalya kazanmıştım. Yine tandem uçuşlarım sırasında İskoçya asıllı  Margaret Mackenzie McAlpine ile birlikte, 100 ve 104 yaşında iki defa uçarak,  dünyada yamaç paraşütü ile uçan en yaşlı kişi olmasına katkıda bulundum.

 

Yaptığınız işi alternatif turizm olarak nasıl görüyor musunuz?
Tandem yamaç paraşütü uçuşları ve balık avı turları ile Kuzey Kıbrıs’ın alternatif turizmine destek verdiğim kanısındayım. Her ne kadar ülkemize gelen turistlerin az oluşu, kış turizmimizin neredeyse hiç olmayışı, devletin alternatif turizm konusunda benim işletmem gibi işletmelere pek yardımcı olmayışı işimizi zorlaştırıyor. Ancak, kendi çabalarımla elimden geleni yaparak, işini en iyi şekilde yapan birisi olduğuma inanıyorum ve bu işi gururla yapmaktayım.

 

Faaliyetlerinize daha çok kimler ilgi gösteriyor? Yerli halk mı? Yabancı turistler mi?
Uçuşlarımıza genelde ülkemizi ziyaret eden turisler katılıyor fakat, yine doğum günü veya arkadaşların bir araya geldiği günlerde yerli halkımızdan, özellikle de gençlerimizden de katılanlar oluyor.

Balık turlarımıza ise balık avlamaya özel merakı olanlar katılıyor. Yerli yabancı karışık gruplar gelebiliyor.

 

Peki uçmak veya balık tutmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?
Girne’de Eski Liman’da bir ofisimiz var. Yaz boyunca ofisimizden veya telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirler. Dış ülkelerden ise www.highlineparagliding.com ve www.fishingnorthcyprus.com web adreslerimizi takip edip, sorularını sorabilir, rezervasyon yaptırabilirler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER