Cumhurbaşkanı Eroğlu hükümeti kurma görevini muhalefetin ortak adayı Sibel Siber’e verdi

Kabine Perşembe günü meclise sunulacak

Cumhurbaşkanı Eroğlu hükümeti kurma görevini muhalefetin ortak adayı Sibel Siber’e verdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, muhalefetin ortak adayı CTP-BG Milletvekili Sibel Siber’i kabul ederek hükümeti kurma görevini verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na saat 15.00’te giden Siber’i, Müsteşar Hasan Güngör karşıladı.

Derviş Eroğlu ile Sibel Siber bir süre basına kapalı görüştü.

Basın mensuplarının görüşme salonuna alınmasının ardından Eroğlu, Anayasa’nın 106’ıncı maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hükümeti kurmak üzere başbakanlık görevini Sibel Siber’e verdiğini söyledi ve Siber’den bakanlar kurulu listesini en kısa sürede kendisine sunmasını istedi.

Görevi alan Siber teşekkür ederek, “Karar milletimiz için hayırlı olsun” dedi.

Eroğlu ile Siber bir süre daha basına kapalı şekilde görüştü. Ardından önce Siber, ardından da Eroğlu basına açıklama yaptı.

 

BAKANLAR KURULU 3 PARTİNİN MUTABAKATIYLA
Geçici hükümeti kurmakla görevlendirilen Sibel Siber, 3 partinin ortak mutabakatıyla bu göreve aday olduğunu, yine 3 partiyle mutabakat içinde bakanlar kurulunu oluşturup listeyi en kısa sürede Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ileteceğini söyledi.

 

PERŞEMBE MECLİS’E
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, güvensizlik önergesiyle hükümetin düşmesinin ardından başlayan yasal sürece işaret ederek, 3 partinin kendi arasında mutabakata varmasıyla görevi Sibel Siber’e verdiğini anlattı.

Bakanlar Kurulu listesinin kendisine yarın sunulması halinde gerekli prosedürleri yerine getirerek listenin perşembe günü Cumhuriyet Meclisi’ne sunulmasını sağlayacağını söyleyen Eroğlu, kurulacak hükümetin kısa süreli olduğunu, kalıcı hükümetin 28 Temmuz’dan sonra ortaya çıkacağını kaydetti.

Eroğlu, 28 Temmuz seçimlerinde ortaya çıkacak tablonun kamuoyu araştırmalarından sonra daha net görülebileceğini dile getirerek, “kazasız, belasız ve demokratik bir seçim” temennisinde bulundu.

Eroğlu, İrsen Küçük’ün Türkiye’ye yaptığı ziyaretin nedeniyle ilgili bir soru üzerine ise bu, “sorunun cevabını bilemeyeceğini, sorunun muhatabının İrsen Küçük olduğunu” belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER