Lefkoşa bölge mahkemesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, kuzeyde Kıbrıs Rum topraklarında 43 milyon avro değerinde mülk geliştirdiğinden şüphelenilen İsrailli işadamı Simon Mistriel Aykut'un, davası 9 Eylül'de ceza mahkemesinde görülene kadar gözaltında kalacağına karar verdi.

İsrail, Türkiye ve Portekiz pasaportu sahibi 73 yaşındaki Aykut, mahkemenin serbest bırakılması halinde kaçma ihtimalinin yüksek olduğuna karar vermesinin ardından duruşmaya kadar tutuklu kaldı.

Trikomo, Akanthou, Ayios Amvrosios, Gastria ve Girne'de gayrimenkul geliştiren Afik Grup'un kurucusudur.

Davada iki kişi daha aranıyor: Aykut'un oğulları, 51 yaşındaki Afik Yaacov ve 49 yaşındaki Michael Mistriel Aykut. Babaları gibi İsrail ve Portekiz pasaportu taşıyorlar.

Perşembe günü, iddia makamı ve savunma tarafından dile getirilen hususları inceleyen mahkeme, iddia makamının tutumu gibi gözle görülür bir kaçma riski bulunduğundan 73 yaşındaki kişinin tutukluluğuna gerekçe bulunduğuna karar verdi. Kıbrıs Cumhuriyeti ile bağlarının "var olmadığını" vurgulayarak duruşmaya kadar tutuklu kalmasını talep etti.

Sanığın savunması, kaçma senaryosunun uzak olduğunu belirterek, mahkemeden maddi teminat ödeyerek ve polis karakolunda imza atarak serbest bırakılmasını talep ederken, Larnaka'da kalması için düzenlemelerin yapıldığını belirtti.

Ayrıca avukatı sağlık sorunlarına değinirken, kökeni nedeniyle cezaevine girmesi durumunda can güvenliğinden endişe duyduğunu ifade etti.

Mahkeme, önündeki delilleri değerlendirdikten sonra, sanığın olası mahkumiyeti için mevcut ifadenin yeterli olduğunu belirtti.

Aykut , kuzeyde Kıbrıs Rum topraklarındaki mülk geliştirme vakalarıyla ilgili 124 suçlamayla karşı karşıya bulunuyor .

Çarşamba sabahı, kendisine karşı bir davanın açıldığı mahkemeye çıktı ve kendisine büyük bir iddianame sunuldu.

Daha önce polis soruşturma ekibi, incelemeleri kapsamında, 73 yaşındaki inşaat şirketinin üzerinde herhangi bir yasal dayanak olmaksızın geliştirmeler yaptığı iddia edilen Kıbrıs Rum mülklerinin değerini ortaya koyan bir tapu belgesi de ele geçirmişti.

Ayrıca polis soruşturmacıları, yardım talebi üzerine İsrailli yetkililerden delil elde etti.

Taçoy: “Sadece UBP genel başkanlığına değil, başbakanlığa da aday oldum” Taçoy: “Sadece UBP genel başkanlığına değil, başbakanlığa da aday oldum”

Çarşamba günü, 73 yaşındaki şahsın savunma avukatları Rikkos Mappourides ve Maria Neophytou, onun gözaltında tutulması talebine itiraz etti. Sanığın şirketin sahibi olmadığını ve hisseleri tröst yoluyla iki oğlundan birine devrettiğini söylediler.

Elinde bulunan bu şirketlerin banka kartlarını, Aykut'un Larnaka havalimanı üzerinden İsrail'e yapacağı seyahatte doğacak masrafları karşılamak için oğlundan aldığı iddia edildi.

Hakkında dava açılmadan önce Aykut hakkında, kara para aklama, suç işlemeye yönelik komplo kurma, kabahat işlemeye yönelik komplo kurma, başkasına ait taşınmazlarda dolandırıcılık işlemleri yapma, kanuna aykırı olarak bulundurma, mülkiyeti ve kullanma gibi toplam yedi suçtan şüpheleniliyordu. başkasına kayıtlı arazi ve dolandırıcılık komplosu.

Aykut, kuzeydeki emlak geliştiricisi Afik Grup'un kurucusu olarak gösteriliyor.

Afik Grup, kuzeyde, Gastria, Akanthou, Ayios Amvrosios, Girne ve İtalya'daki arazi parsellerinde Caesar Blue, Caesar Beach, Caesar Breeze, Caesar Bay, Caesar Cliff ve Caesar Resort gibi geliştirmeleri içeren Caesar Projesini başlattı. Trikomo.

Kıbrıslı Rumlar, mülklerinin imarına izin vermediklerini iddia ederek Aykut aleyhine ifade verdi .

Polis, Aykut hakkındaki dosyayı Ekim 2020'den bu yana dört yıldır araştırıyor.

Editör: North Cyprus UK Yönetici2