“Sistem O’nu, O Sistemi Sevmedi: Serdar Denktaş” kitabının yazarı gazeteci Nezire Gürkan ile DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin “Perşembe Etkinlikleri”nin konuğu oldu.

 
Birlik lokalinde yer alan etkinlikte, Serdar Denktaş ve Nezire Gürkan, kitabı anlattı ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

GÜRKAN: “YAKIN TARİHE AİT İYİ BİR BELGE”
Gazeteci Nezire Gürkan, kitabının yakın tarihe ait iyi bir belge olduğunu ancak biyografi veya araştırma olmadığını; sadece Serdar Denktaş ile yaptığı röportajdan oluştuğunu söyledi.

“Sorularım beni, anlatılmayanlar Serdar beyi bağlar” diyen Gürkan, 1990’lı yıllarda mesleğe başladığında, Denktaş’ın da siyasete atıldığını belirtti.

Nezire Gürkan, kitapta tartışılması gereken bazı iddialar ve itiraflar yer aldığını, kitabı konusunda hem övgü, hem tepkiler aldığını ancak iddialarda adı geçenlerden, kitabın yayınlandığı iki aylık sürede yanıt gelmediğini kaydetti.

Gürkan, "Bu kitaptaki birçok bilgi daha önce gün ışığına çıkmadı. Belli insanlar gün ışığına çıkmasından rahatsız oldu" diye konuştu.

 

DENKTAŞ: “KİTABI HENÜZ OKUMADIM”
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da kitabı henüz okumadığını açıkladı.

Denktaş, Nezire Gürkan’ın inatla sorduğunu, kendisinin ise içtenlikle cevapladığını belirterek, hatırladıklarını anlattığını, bazı eksikler olabileceğini, bazı belgelere de yer veremediklerini anlattı.

Kitapta adı geçenlerden karşıt görüş gelmesini beklediğini ancak gelmediğini ifade eden Serdar Denktaş, “Bilerek veya bilmeyerek birilerini kırdımsa affola ama bunlar yaşananlardır” dedi.

 

“EN BÜYÜK PİŞMANLIĞIM UBP’YE KATILMAK
Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Denktaş, bir soru üzerine “En büyük pişmanlığım UBP’ye katılmak oldu” dedi.

Kokteylin de yer aldığı etkinlikte Gürkan ve Denktaş, kitabı imzaladı.