'Nefes testi' ile mide kanseri teşhisi

İngiltere’de her yıl çoğu hastalığın ileri safhalarında olan yaklaşık 7 bin kişiye kanser teşhisi konuyor.

'Nefes testi' ile mide kanseri teşhisi

Bilim insanları, basit bir nefes testiyle mide kanseri teşhisi yapılabileceğini duyurdu.

İsrailli ve Çinli bilim insanları, mide şikâyeti olan 130 hastada, yaptıkları nefes testlerinin yüzde 90’ının doğru sonuç verdiğini ortaya koydu.

British Journal of Cancer (İngiltere Kanser Dergisi), nefes testlerinin kanser teşhis yöntemlerini hızlandıracak ve devrim yaratacak bir buluş olduğu yorumunu yaptı.

İngiltere’de her yıl çoğu hastalığın ileri safhalarında olan yaklaşık 7 bin kişiye kanser teşhisi konuyor.

Tedavilere rağmen, hastaların yalnızca beşte biri teşhis konduktan en az bir yıl daha hayatta kalırken, beş yıl içinde yalnızca beşte biri ölüme meydan okuyabiliyor.

Biyopsinin yerini alabilir
Mevcut şartlarda, doktorlar biyopsi ile mide kanserini teşhis ediyor.

Ağız ve gırtlaktan geçirilen esnek bir kamera ile mide astarına iniliyor, buradan kitle alınıyor.

Yeni test sayesinde, doktorlar nefes örneklerinden mide kanseri olan hastalara özel görülen kimyasal maddelere ulaşabiliyor.

Kanser hastalarına özgü bazı geçici organik içeriklere sahip olan bu koku, doğru tıbbi ekipman ve köpekler kullanılarak tespit ediliyor.

Aslında nefes testi yeni değil. Araştırmacılar aralarında akciğer kanserinin de bulunduğu birçok kanser teşhisinin nefes testi yoluyla yapılabilmesi için çalışmalar yürütüyordu.

İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde görevli Prof. Hossam Haick, bu yöntemle yapılan testlerin mide kanseri teşhisi için iyi bir yol olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılan hastaların 37’sinde mide kanseri, 32’sinde mide ülseri, 61’inde de başka mide şikâyetleri vardı.

Aşama da tespit edilebiliyor
Nefes testi, bu hastalıkların teşhis edilmesi ve ayrımında yüzde 90 başarılı olurken, mide kanserinin hangi aşamada olduğunu da tespit edebiliyor.

Bilim insanları, testin onaylanabilmesi için araştırmalarını daha fazla hasta üzerinde uygulamaya hazırlanıyor.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi Müdürü Kate Law, “Bu son çalışmanın sonuçları umut verici. Ama bulguların teyit edilmesi için daha geniş çaplı denemeler yapılması gerekecek” dedi.

Law, “Çoğu mide kanseri, ameliyat için gereken süreden daha geç teşhis edildiği için, hastaların yalnızca beşte biri tedavilerinin bir parçası olarak ameliyat olabiliyor. Mide kanserini önceden teşhis edebilecek herhangi bir test hastanın uzun dönem hayatta kalabilmesi için fark yarabilecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER