MS Hastalığına Dikkat

MS 20 İle 40 Yaş Arası Ortaya Çıkıyor

MS Hastalığına Dikkat
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu MS Hastalığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, MS Hastalığının beyin ve omuriliğin bir hastalığı olduğunu dile getirirken, daha çok beyindeki ve omurilikteki hücrelerin kılıflarını tutan bir hastalık olduğunu ifade etti.

MS Hastalığının sebebinin belli olmadığını belirten Prof. Dr. Özmenoğlu, bazı bulguların varolduğunu ancak kesin olarak kanıtlanmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Özmenoğlu, MS Hastalığının nedenleri arasında değişken faktörlerin olduğunu dile getiriken, Türkiye Cumhuriyeti genelinde hastaların müracatlarının daha çok duyusal bulgular olduğuna dikkat çekti.

MS 20 İle 40 Yaş Arası Ortaya Çıkıyor

MS Hastalığının güç kaybı gibi bulgularla da ortaya çıkabildiğini belirten Prof. Dr. Özmenoğlu, bunun daha çok 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıktığını ifade etti.

Prof. Dr. Özmenoğlu hastalara tanının Klinkle koyulduğunu kaydederken, mutlaka beyin görüntülenmesinin yapıldığını dile getirdi.

Beyin dokusunu ve içini görülebilir hale getirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Özmenoğlu, beyin –omurilik alınarakda tanının konulabildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Özmenoğlu, nörolojide kök hücre uygulamaları yapıldığını dile getitirken, bunun hala araştırma aşamasında olduğunu kaydetti.

KKTC’de MS Hastalarının 100 Bin'de 50 civarında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özmeoğlu, hastalığın kesin bir tedave şekli olmadığını dile getidi.

Prof. Dr. Özmenoğlu, MS Hastalığının  uzun bir tedavi süreci olduğunu kaydederken, ilaç tedavi yöntemlerinin de varolduğunu bunların arasında Kortizon tedavisinin yaygın olduğunu dile getirdi.

MS Hastalığı tedavisinin araştırma hastanelerinde gerçekleştirildiğini dile getiren Prof. Dr. Özmenoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde de tedavi yöntemlerinin uygulandığını kaydetti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER