İngiltere Lordlar Kamarası’nın üyeleri tarafından hazırlanan ve Kıbrıs sorunu çözüme kavuşturulmadan Güney Kıbrıs’ın AB’ye kabul edilmesinin büyük bir hata olduğunu vurgulayan rapor, Rum basınında da yankı bulurken, Rumlar rapordaki ifadelerden rahatsız oldu.

Politis gazetesi “Lordlar Kamarası’nun Raporu... Kıbrıs’ın Katılımı Hata” başlıklarıyla verdiği haberinde, İngiliz Lordlar Kamarası’nın Avrupa Birliği Komitesi raporunda “Kuzey Kıbrıs’la ilgili ihtilaf çözülmeden Kıbrıs’ın AB’ye katılmasının ciddi bir hata olduğu” ifadelerinin yer aldığına dikkat çekerek, Komite’nin Türk mantığıyla özdeşleşmiş göründüğü yorumunda bulundu.

Komite’nin “(Güney) Kıbrıs’ın AB’ye alınması, ikili bir sorunun birliğin içine taşımasına ve bunun AB ile üye ülkelerden biri arasındaki bir sorun haline gelmesine neden olmuştur” şekilde açıklamada bulunduğunu kaydeden gazete, Komite’nin, Güney Kıbrıs’ın AB’ye katılmasının büyük bir hata olduğunu ve bu hatanın Türkiye’nin AB ile devam eden müzakere sürecine olumsuz etkilerinin olduğuna değindiğini de aktardı.

Gazete bahse konu 19 üyeli Komite’ye İngiltere’nin eski Kıbrıs Özel Temsilcisi Lord Hannay’ın dahil olduğunu kaydetti.

Fileleftheros gazetesi ise “ ‘Kıbrıs’ın AB’ye Katılımı Ciddi Hata’... Önce Kıbrıs Sorununun Çözülmesi Gerekirdi... AB İçerisine Bir Soruna Neden Oldu” başlıklarıyla verdiği haberinde, İngiltere Lordlar Kamarası’nın, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB’ye katılımından dokuz yıl sonra, bunun ciddi bir hata olduğunu beyan ettiğini yazdı.

Haravgi gazetesi de haberi “Kıbrıs’ın Katılımı ‘Ciddi Hata’... İngiltere Lordlar Kamarası AB Komitesi’nin Raporu ” başlıklarıyla verdi.