Polis Genel Müdürlüğü halkın Ramazan Bayramını huzur ve güven ortamı içerisinde geçirebilmesi için uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada,  şikayet ve yardım taleplerinin, her zaman olduğu gibi bayram tatili süresince de “155 POLİS İMDAT, 199 İTFAİYE, 156 NARKOTİK” ve diğer telefon hatlarından kesintisiz olarak 24 saat halkın hizmetinde olunacağı belirtildi.

TRAFİKTE SORUN YAŞANMAMASI İÇİN UYARI

Cumhurbaşkanı Tatar, Sydney’de Federal Milletvekili Dai Le ile görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Sydney’de Federal Milletvekili Dai Le ile görüştü

Polis Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada trafik için alınacak önlemlere dikkat çekilerek, şöyle devam edildi:

"Bayram tatili süresince yoğunlaşacak olan trafikte kendinizin, sevdiklerinizin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için;

• Alkollü içki tesiri altında olduğunuz sürece araç kullanmayınız, gerekirse ulaşım hizmeti alınız.

• Hayatımızın hiçbir zamanında elimizden bırakmadığımız ancak, sürüş esnasında dikkati dağıtarak trafik kazasına sebep olan cep telefonları ile ilgili bağlantımızı araç kullanırken tamamen kesmeliyiz.

• Emniyet kemerinin hayat kurtardığını unutmayınız.

Emniyet Kemeri Yasası’nda Belirtildiği Gibi;

(1)Çocuk araç koltuğu bulunmayan motorlu araçlarda, 3 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.

(2)Boyları 150 cm’den kısa olan çocukların, motorlu araçların ön koltuğuna oturması yasaktır.

(3)Boyları 135-150cm arasında olan çocukların, motorlu araçların arka koltuğunda oturup emniyet kemeri takması ve boyları 135 cm’den kısa olan çocukların ise arka koltuğa monte edilecek çocuk araç koltuğunda oturup emniyet kemeri takması zorunludur.

(4)Motorlu araçlar içerisinde seyahat etmekte olan herkesin mutlaka emniyet kemeri takmasını sağlayınız.

• Süratli araç kullanmayınız. Trafikte önceliğiniz; “Sürat yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak” olsun.

• Motosiklet tipi (motorlu üç tekerlerkli, motobisiklet ve ATV dahil) araçları kullanan sürücüler ve yolcuların, can güvenliklerini sağlamak amacıyla “Koruyucu Kask” takmak zorunda olduklarını hatırlatırız."

EV VE İŞ YERLERİNDEN AYRILMADAN ÖNCE KONTROL 

Öte yandan, bayram tatilinin uzun olması nedeniyle, ev ve işyerlerini olası yangın ve hırsızlığa karşı önlem alarak terkedilmesi yönünde de uyarıda bulunuldu. "Ev ve iş yerlerinizden ayrılırken güvenlik sistemlerinizi kontrol edip, varsa güvenlik kamerası sisteminin aktif ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz ve kapı ile pencereleri mutlaka kilitleyiniz. Ayrıca elektrikle çalışan cihazları ve prizlerini de kontrol edip, yangına sebebiyet vermeyecek şekilde tedbirlerinizi alınız" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, tüm halkın Ramazan Bayramını en kutlanarak, sağlıklı, huzurlu ve kazasız bir bayram geçirmesi temennisi de iletildi.