Petrol, küresel talebe ilişkin artan endişeler ve savaş riski priminin gevşemesi üzerine art arda üçüncü haftalık düşüşe yönelirken, Suudi Arabistan bu düşüşten spekülatörleri sorumlu tuttu.

Küresel gösterge Brent ham petrolü Cuma günü varil başına 80 doların üzerine çıktı, ancak bu hafta yaklaşık yüzde 5 düşüş yaşadı. ABD ham petrolü 76 dolara yakındı. Fiyatlar Perşembe günü, Suudi Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman'ın, krallığın üretimi kesmesinden haftalar önce, Mayıs ayında spekülatörlere yönelik eleştirilerine benzer yorumlarının ardından yükseldi.

Brent son üç hafta içinde Çin, ABD ve Avrupa'dan gelen aşağı yönlü talep sinyalleri üzerine yüzde 13 civarında düşerken, Orta Doğu'dan gelen akışlar İsrail-Hamas geriliminden etkilenmedi. Hedge fonu yöneticisi Pierre Andurand da ABD ve İran'daki yüksek üretime atıfta bulunarak beklenenden fazla arzın son dönemdeki gerilemenin katalizörü olduğuna dikkat çekti.

Kahve tutkunlarını üzecek haber! Kahve tutkunlarını üzecek haber!

Şimdi dikkatler Çin'deki rafinerideki gerilemeye ve ABD'deki inatla yüksek faiz oranlarına çevrildi.

Phillip Nova Pte piyasa analisti Priyanka Sachdeva, "Yatırımcılar küresel ekonomik yavaşlamanın muhtemelen yakıt talebini olumsuz etkileyeceği konusunda temkinli davranıyor ve bu da Orta Doğu'da çatışmaların tırmanması korkusunu tamamen ortadan kaldırıyor. Son zamanlardaki düşüş yersiz ve "fiyatların muhtemelen Basra Körfezi'ndeki arzın azalması ve potansiyel darboğazlar nedeniyle destek bulması muhtemel" dedi.