ABD’nin simgelerinden Özgürlük Heykeli, 126. yıldönümü olan yarın yeniden ziyarete açılacak. Taç kısmına çıkış için bir aylık biletler tükendi.

NEW York’taki Liberty Adası’nda yer alan ve ABD’ye deniz yoluyla gelen göçmenleri 126 yıldır büyüleyen heykel, geçen yıldan bu yana iç restorasyon için kapalıydı. Yaklaşık 30 milyon dolara mal olan restorasyon sırasında heykelin merdivenleri de yenilendi. Ziyaretçiler, artık heykelin tepesine 354 yerine 393 basamakla çıkacak. Muhteşem bir Manhattan panoramasına nazır taç kısmına her gün en fazla 315 ziyaretçi alınacak. Gelecek bir ay için sunulan biletler tükendi bile...

Dünya kültür mirası
Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise yasaları sembolize eden bir tablet tutan kadın figürünün başındaki tacın 7 sivri ucu, 7 kıtayı simgeliyor. Kaidesiyle 93 metre yüksekliğindeki heykel, 1984 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Heykeli her yıl yaklaşık 3.5 milyon turist ziyaret ediyor.

Osmanlı iddiası
FRANSIZ heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’nin eseri olan heykeli, kuruluşunun 100. yıl dönümünde ABD’ye Fransa halkı hediye etmişti. Açılış, 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde yapılmıştı. Bartholdi, benzer bir projeyi ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Mısır Hidivliği’ne 1860’ların sonunda sunmuş, fakat Port Said limanı girişi için düşünülen heykele Hidiv İsmail Paşa onay vermemişti. Türk medyasında, heykelin masraflarının bir kısmının Sultan Abdülaziz tarafından ödendiği iddiası da yer almıştı.

 

Kaynak: Hürriyet