CTP Milletvekili Birikim Özgür, Kıbrıs sorunu ve KKTC’deki siyasi gelişmeler konusunda Rum basınına açıklamalarda bulundu.

 

Fileleftheros gazetesinde yer alan söyleşisinde Özgür, Kıbrıs sorununa bulunacak federal bir çözümün CTP için “olmazsa olmaz” niteliği taşıdığını, sorunun çözümünün ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunan her iki taraf için de büyük fayda sağlayacağını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile CTP’nin “Şu an için ortak bir zemine sahip olduklarını ve sorunsuz işbirliği yaptıklarını” belirten Özgür, Eroğlu’yla Kıbrıs sorunundaki görüş ayrılıklarına karşın Eroğlu’nun seçilmiş lider olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümünün gerekliliğinin de farkında olduğunu vurguladı.

 

Özgür ayrıca, KKTC’nin Türkiye’yle ekonomik protokol imzaladığını ve bunu denetleme hakkı bulunduğunu belirterek Türkiye’yle bu konuda çatışmaya girmenin çıkarlarına olmadığını, Kıbrıs Rum tarafının da bunu bilmesi ve Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında veya iki toplum arasındaki ilişkilerde bir dezavantaj olarak algılamaması gerektiğini ifade etti.

 

Özgür: “Kıbrıs Rum yönetimini ve Ankara’yı, onlarla olan ilişkilerimizde onların hizmetlisi gibi davranmamızı beklememeye ve iç siyasi irademizle demokrasimize saygı duymaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.