HP Genel Başkanı Kudret Özersay, son zamanlarda Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a geçişlerde yaşadığı sorunların arttığını, Kıbrıs Rum liderliğinin geçiş kapılarında geçişleri zorlaştıran yeni uygulamaları yürürlüğe koymaya hazırlandığı yönünde bir hissiyatının olduğunu belirtti.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden Ledra Palas Sınır Kapısı’nda başından geçen bir olaydan bahsederek, Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarının geçişlerde yaşadığı soruna tepki gösterdi.

Özersay, başından geçen olayı şu ifadelerle anlattı:

“Ledra yaya geçiş kapısında sırada bekliyoruz, Kıbrıs Rum geçiş noktasında upuzun bir insan kuyruğu. Eşi ve çocuklarıyla geçmeye çalışan bir genç ile Kıbrıs Rum polisi ve muhaceret görevlisi arasında uzayıp giden bir tartışma var. Genç bir süre önce geçtiklerini sorun çıkmadığını şimdi neden sorun yaratıldığını anlamadığını söylüyor. Geçen hafta geçebiliyorken şimdi neden geçemiyorlar anlamıyor, haklı olarak tepki gösteriyor. Ya geçen defa bir yanlışlık yapıldı ya da bugün yapılıyor, aklı almıyor, herkesin içinde uluorta öyle bir durumda bırakıldığı için morali bozuluyor, Rum polisin ‘geri gidin, dışarı’ diye sesini yükseltmesi üzerine ortam geriliyor, genç adam dokunma bana çek elini deyince havada küfürler uçuşuyor.”

“BU SON İKİ HAFTA KARŞILAŞTIĞIMIZ ÜÇ FARKLI OLAYDAN SADECE BİR TANESİ…”

Son iki haftada üçüncü kez aynı olaya tanık olduğunu belirten Özersay, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Nedense Rum geçiş noktalarında yerine göre anne veya babası Türkiye’de doğan ya da Türkiye’den gelen insanlarımıza, yerine göre istenen kimlik kartında, yerine göre sürüş ehliyetinde, yerine göre evlilik belgesinde ve çocukların geçişinde bir biri ile çelişkili ve gününe göre değişen keyfi bir uygulama ile adeta eziyet ediyor.

Gözümüzle görmesek, kulağımızla duymasak, bizzat orada olmasak ve birisi söylese abartıldığını düşünebiliriz ama abartı yok. O genç bugün geçemiyor olmasının gerekçesini ve neyin gerekli olduğunu anlamaya çalışırken kısmen dil ve iletişim kısmen de önyargı nedeniyle yüksek sesle bağırılarak sindirilmeye çalışıldığı kötü muamele denilebilecek bir muameleye tabi tutuldu. Dahası karşılıklı bağırmalar ve küfürler neticesinde genç adam oradan ayrılınca polis dönüp muhaceret yetkilisine not alın bunun geçişine izin verilmesin diyor…

İşin ilginç tarafı dönerken de upuzun bir insan kuyruğu, sırada bekliyoruz ve ‘Kıbrıslı Türkler’ diyerek ayırdıkları geçiş noktasında herkesin olağandan çok daha uzun süre beklediğine tanık oluyorum. Sıra bana gelince dikkatle bakıyorum, bilgisayarda işlem yapmanın yanında bir kağıda KKTC kimlik kartlarımızın numaraları da ayrıca not alınıyordu. Neden? Tam olarak kestirmek mümkün değil ama ayrı bir veri/data toplanıyor belli ki. Belki güneyden kimliği olmayıp KKTC kimliği ile geçenleri saptamaya çalışıyorlar, belki bundan böyle güneyden kimliği, sürücü ehliyeti olmayanlara yeni güçlükler çıkaracaklar bilemiyorum. Belki döviz-Türk Lirası farkı nedeniyle Rumların KKTC’ye geçip alış veriş yapması rahatsız ettiği için geçiş kapılarını biz Kıbrıslı Türkler üzerinden tıkamaya, zorlaştırmaya çalışıyorlar.”

“HİÇ KİMSE BU TÜRDE BİR MUAMELEYİ HAK ETMİYOR”

Özersay, sebebi ne olursa hangi kimliğe, hangi pasaporta haiz olursa olsun, nerede doğarsa nereden gelirse gelsin hiç kimsenin bu türden bir muameleyi hak etmediğini kaydetti.

Kıbrıs Rum liderliğinin geçiş kapılarında geçişleri zorlaştıran yeni uygulamaları yürürlüğe koymaya hazırlandığı yönünde bir hissiyatının olduğunu dile getiren Özersay, “Umarım başta Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere bu konuyu ciddiyetle ele alırlar” açıklamasında bulundu.