NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na seferlerini özel şirketlere devretme kararı ardından özel Antares füzesinin denemesi başarıyla yapıldı.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu dünya yörüngesinde çalışmaların yapıldığı bir mekan ve mürettebatla ve malzeme dünyadan yapılan seferlerle gönderiliyor.

Bu seferler bir dönem NASA tarafından da düzenliyordu, ancak Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi uzay mekiği programını iki yıl önce sonlardırdı; tıklayın uzay mekikleri artık müzelerde sergileniyor.

Mekik programının ortaya çıkardığı boşluğun iki kuruluşun yapacağı seferler ile doldurulması öngörülüyor.

Bu kuruluşlardan biri olan Yörünge Bilimler Kuruluşu OSC'nin Antares füzesi dün yerel saatle 22:00 sularında yapılan fırlatma sonrasında yerden 255 kilometre yükseğe çıktı ve kargo ünitesini yörüngeye bıraktı.

 

Antares kargo programı
Dün gece dünya yörüngesine çıkan Cygnus kargo ünitesi bir iki hafta sonra atmesfere girerek yanıp yok olacak, ancak Nasa ve OSC'den yetkililerin yaptığı açıklamalara bakılırsa Antares kargo programı hayata geçirilecek.

Antares roketini üreten Yörünge Bilimler Kuruluşu (OSC) deneme seferinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı; NASA da iyi bir deneme yapıldığını duyurdu.

OSC'nin başkan yardımcısı, eski astronot Frank Culbertson, deneme seferinde elde edilen verileri ayrıntılı olarak analiz edeceklerini ama başarılı bir deneme olduğunu söyledi.

NASA'nın Ticare Kargo ve Mürettebat Dairesi başkanı Alan Lindenmoyer de "OSC için büyük bir başarıydı" açıklamasını yaptı.

 

NASA'nın ihalesi
OSC firması sadece NASA için çalışmıyor ve en azından uzay alanındaki faaliyetlerini genişletmek istediği biliniyor.

Faaliyet alanını ileri bir aşamaya götürmek istediği yer de zaten bizzat dün gece roketin fırlatıldığı ABD'nin doğu sahillerindeki Wallops Uçuş Merkezi.

Firma, faaliyetlerini ilerletme yolunda çaba harcamaya başlarken NASA'nın desteğini de almış oluyor aslında.

NASA ile OSC arasındaki işbirliği NASA'nın OSC'ye 275 milyon dolar yatırım yapması sonucunu bebarerinde getirdi.

Söz konusu 275 milyon dolar dün gece fırlatılan Antares'i hayata geçirmek için verildi.

Sıvı ve katı yakıtlı iki aşamalı roket sistemi olan Antares'in dün akşam yapılan denemesi aslında şu anlama geliyor: NASA, seferin ayrıntılarını tatmin edici bulur ise büyük bir ihaleyi OSC'ye verecek.

Söz konusu ihale 2 milyar dolar değerinde ve Uluslararası Uzay İstasyonu'na 8 kargo seferi yapılmasını öngörüyor.

Kargo seferlerlerinde yükü Cygnus taşıyacak.

 

Kuğu çöp olup yanacak
"Cygnus" bir takım yıldızının adı aslında; kuzey haçı olarak da biliniyor ama orijinal adı Yunanca "Kuğu" anlamına geliyor.

Kuğu kargo ünitesininin tıklayın diğer özel kargo şirketi SpaceX'in kargo ünitesinden bir farkı var.

SpaceX şirketinin kargo ünitesi dünyaya malzeme getirebilecek; Cygnus ise yörüngede yakılacak; istasyondan aldığı çöpler ile iskeleden ayrıldıktan sonra.

Cyngus ve aracı taşıyacak olan roketler İtalyan-Rus-ABD işbirliğinin bir ürünü.

Antares roketinin ilk aşamasını "AJ-26" olarak bilinen sıvı yakıtlı füze oluşturuyor; bu, başarısızlıkla sonuçlanan Sovyet Ay seferi programının taşıyıcı N-1 roketinin güç ünitesinden başkası değil.

İkinci aşama ise roketler ise, NASA'nın uzay mekiklerinin katı yakıtlı fırlatıcı motorlarının üretici firması ATK tarafından yapılıyor; ATK uzay mekiklerinin katı yakıtlı roketlerini de üretiyordu.

İtalyan Thales Alenia firması TAS ise Cyngus'u geliştirdi; TAS'ın geliştirdiği benzer bir basınçlı konteyner Nasa'nın uzak mekiklerinde de kullanılıyordu.

İki boy Cygnus imal edildi; iki ve üç ton yük kapasitesine sahip olan

Deneme yapılırken, akıllı telefonla kontrol edilen üç nano-uydu da dünya yörüngesine yerleştirildi; 10 santimetre büyüklüğündeki nano-uyduların birkaç hafta sonra yerküreye düşmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC Türkçe