Noyanlar'dan İstanbul'da muhteşem lansman Noyanlar'dan İstanbul'da muhteşem lansman

BRT muhabirinin sorularını yanıtlayan Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Cumhuriyet Meclisi Geçici ve Özel Komite Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Ongun Talat, Meclis Komitesi olarak, geri dönüldüğünde, Barolar Birliği ile birlikte bütün paydaşlarla bir araya gelineceğini ve sonraki stratejinin değerlendirileceğini kaydetti.

Siyasi bakımdan, KKTC’nin hem hükümet kanadıyla hem meclis kanadıyla üzerine düşeni yaptığını inandığını belirten Talat, salondaki tedbirlerden ve tavırlardan hassasiyetin anlaşıldığını gözlemlediklerini ifade etti. Talat, bu kapsamda, makamlarla ilişkilerine devam edeceklerini ancak bu temasların hiçbir şekilde mahkeme kararına etki edecek şekilde olmayacağını söyledi.

“OLASI KAST, BU SAFHADA NETLEŞEN BİR KONU DEĞİL..İLERİKİ SÜREÇTE BİR KANAATİMİZ OLACAK”

Aynı zamanda avukat olan Milletvekili Talat, “olası kast” a ilişkin meselenin davanın bu aşamasında henüz netleşmediğini, duruşmada iddiaların sadece temelinin sunulduğunu, teknik meselelerin tartışılmadığını kaydetti. 

Talat, hem Savcılığın yararlandığı ve hem tarafların hazırladığı bilirkişi raporlarının olduğunu ve bunların da henüz ele alınmadığını, süreç içerisinde onların da tartışılmasıyla davanın “olası kast” ta evrilip, evrilmeyeceğiyle ilgili bir kanaatin olabileceğini ifade etti.

İlk gün sanıkların sorgulanması esnasında herkesin sinirlerinin gerildiğini çünkü görülen ve bilinenlere rağmen, sanıkların suçları olmadığı yönündeki ifadeleri olduğunu hatırlatan Talat, bugün de “acı duyduklarına” yönelik ifadelerini “timsah gözyaşları” olarak değerlendirdi.

“AİLELER İLK GÜNDEN BERİ DURUŞMAYI ENGELLEYECEK AKSİ BİR DAVRANIŞ BİÇİMİNE GİRMEDİ”

Ahmet Bozkurt’un ifadelerinde kendi ve oğullarının can güvenliğini gündeme getirmesine ilişkin soru üzerine ise de Talat, duruşmalarda sanık savunmalarında böyle ifadelerin normal olduğunu ve bunlara katlanmak üzere mahkeme öncesi kendilerini hazırladıklarını ifade etti. Talat,  “Ancak vicdani açıdan, 72 canın gittiği bir yerde 70 kusur yaşındaki birinin can güvenliğinden endişe ettiğini söylemiş olması, hukuki şapkamı bir kenara koyduğumda, insan olarak benim açıdan hazmedebildiğim bir şey değil” dedi.

Ara ara tansiyonun yükselmesinin normal olduğunu kaydeden Talat, ailelerin bütün yaşadıkları acılara rağmen hiçbir şekilde duruşmanın sağlıklı yürütülmesini engelleyecek, aksi bir davranış biçimine ilk günden beri girmediğinin altını çizdi.

Savcılığın, kendilerinin ve avukatlarının görüşünün tutukluluk sürecinin devam etmesi yönünde olduğunu kaydeden Talat, İddia Makamı olarak Savcı’nın tutukluluk durumunun devamına ilişkin mütalaasının verilecek ara kararda önemli olduğunu söyledi.