Atlet Köyü olarak da bilinen Olimpiyat Köyü’nün yapımı 1.1 milyar sterline mal olmuştu. Bu yazdan itibaren 2012 Olimpiyatlarının yer aldığı bu bölgeye artık ‘Doğu Köy’ (East Village) denilecek.


 

Hazırlayan: Diva ULUÇAY

Atina, 2004 oyunları için 15 milyon dolar harcadığı halde şu an birçok stadyum atıl ve çürümeye yüz tutmuş halde duruyor. Beijing’teki stadyumlar Atinadakiler gibi çürümekte olmasa da, uzun dönem kiracı bulamamalarından dolayı sürekli değer kaybediyorlar; fakat öyle görünüyor ki Londra bu gibi sorunları daha hazırlık aşamasından öngörerek, 2012 Olimpiyat mekanlarını inşa ederken olaya çok akılcı yaklaşmış.

Peki West Ham Olimpiyat Stadyumuna ne zaman taşınacak? Tüm inşaat çalışmalarının 2016’da biteceği düşünülüyor. West Ham yeni sahasında muhtemelen 2016 – 2017 sezonundan önce top koşturamayacak. Stadyum bu yıl Londra Grand Prix’sine ve 2017’de iki atletizm dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Ayrıca Haziran 2013’ten itibaren bazı konserler de bu Olimpiyat Stadyumu’nda yapılacak.

Doğu Köy, Londra’nın en iyi ulaşım ağlarına, iki Olimpik havuza, bir adet bisiklet pisti ve parkına, kocaman bir alışveriş merkezine, sağlık merkezine ve Londra’nın üçüncü en büyük parkına sahip bir yerleşim yeri olacak. Bu yeni yerleşim yerindeki evler için daha şimdiden 6500 kişinin kaydolması bir tesadüf değildir herhalde...

 

Hazırlayan: Diva ULUÇAY

Londra 2012 Olimpiyatları sona erdikten sonra, altın madalyalara, heyecan, coşku ve sevinç gözyaşlarına tanık olan mekanlara ne oldu diye merak edeniniz var mı? İngiltere her konuda olduğu gibi bu konuya da titizlikle yaklaştı ve 2012 oyunlarından zararlı çıkmamayı başardı.

Atina, 2004 oyunları için 15 milyon dolar harcadığı halde şu an birçok stadyum atıl ve çürümeye yüz tutmuş halde duruyor. Beijing’teki stadyumlar Atinadakiler gibi çürümekte olmasa da, uzun dönem kiracı bulamamalarından dolayı sürekli değer kaybediyorlar; fakat öyle görünüyor ki Londra bu gibi sorunları daha hazırlık aşamasından öngörerek, 2012 Olimpiyat mekanlarını inşa ederken olaya çok akılcı yaklaşmış. Oyunlarda kullanılan mekanların bir bölümü bazı değişikliklere uğrayarak halka kazandırılacak, bir bölümü ise ortadan kaldırıldı. Tabii ortadan kaldırılanların mimarisi ve inşası önceden duruma uygun tasarlanmıştı. Ortadan kaldırılan tesislerden elde edilen kullanılabilir durumda olan malzemeler Londra’daki kurumlara dağıtıldı.

 

Olimpiyat Stadyumu
Londra’nın Stradford bölgesinde bulunan Olimpiyat stadyumu, 2012 oyunlarında atletizm yarışlarıyla açılış ve kapanış törenlerine ev sahipliği yapmıştı. Olimpiyatlar sonrası stadyumun kullanımı için Tottenham Hotspur Futbol kulübü, West Ham United, bazı rugby kulüpleri, kriket kulüpleri ve Formula 1 teklif belirtmişti. İhale için 12 Kasım 2010’da iki kulüp aday gösterildi. Aday gösterilen ilk teklif Tottenham Hotspur Futbol Kulübü ve Anschutz Entertainment Group (AEG)’nin ortak teklifiydi. İkinci teklif ise West Ham United ve Newham Belediyesinin ortak teklifiydi. Olympic Park Legacy Company (OPLC) 11 Şubat 2011 günü West Ham United ve Newham Belediyesinin teklifini favori olarak gösterdi, 3 Mart 2011 tarihinde de West Ham’ın stadyuma taşınma teklifi İngiliz hükümeti ve Londra belediye başkanı Boris Johnson tarafından onaylandı. Stadyumun değiştirilme çalışmaları 2013’ün sonlarında başlayacak. Stadyumun kapasitesinin 25,000 kişiye düşürüleceği söyleniyor. 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası da bu stadyumda olacağı için atletizm pisti kaldırılmayacak. Pistin yerinde kalması teklifin önemli bir bölümünü oluşturuyor ama buna göre taraftarlar sahaya çok fazla uzak oturacak. West Ham yetkilileri taraftarların maçı keyifle izleyebilmeleri için buna bir çözüm bulmak zorunda. Çözüm de geri çekilebilen seyyar tribünlerle gelecek gibi görünüyor. Atletizm pistinin uzanıp geri çekilebilen seyyar tribün inşa etme planı var. Böylelikle West Ham taraftarı maçı iyi bir yerden izleme şansını yakalayacak. Herşey tamam, peki yağmur yağarsa ne olacak? Sonuçta stadyum yazlık bir mekan olarak inşa edilmişti. West Ham taraftarını yağmurdan korumak için bir miktar para da yuvarlak çatının genişletilmesine ayrılacak. Bütün bu çalışmaların maliyeti 130 – 200 milyon sterlin arası olacak; fakat stadyumun kendisinin de toplam 429 milyon sterlinlik bir yapı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Peki West Ham Olimpiyat Stadyumuna ne zaman taşınacak? Tüm inşaat çalışmalarının 2016’da biteceği düşünülüyor. West Ham yeni sahasında muhtemelen 2016 – 2017 sezonundan önce top koşturamayacak. Stadyum bu yıl Londra Grand Prix’sine ve 2017’de iki atletizm dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Ayrıca Haziran 2013’ten itibaren bazı konserler de bu Olimpiyat Stadyumu’nda yapılacak.

 

 

Olimpiyat köyü
Atlet Köyü olarak da bilinen Olimpiyat Köyü’nün yapımı 1.1 milyar sterline mal olmuştu. Bu yazdan itibaren buraya artık ‘Doğu Köy’ (East Village) denilecek. Dairelere mutfak eklemesi de yapılarak toplam 2800 tane kiralık daire yaratılacak. Ayrıca düşük gelirliler için ucuz konut imkanı olması hedefleniyor. Doğu Köy, Londra’nın en iyi ulaşım ağlarına, iki Olimpik havuza, bir adet bisiklet pisti ve parkına, kocaman bir alışveriş merkezine, sağlık merkezine ve Londra’nın üçüncü en büyük parkına sahip bir yerleşim yeri olacak. Bu yeni yerleşim yerindeki evler için daha şimdiden 6500 kişinin kaydolması bir tesadüf değildir herhalde...

 

Basketbol Arenası
Bu stadyum Olimpiyatlarda kullanılan en büyük geçici mekan oldu. 1000 tondan fazla çelik ve 20,000 metre kare tekrar kullanılabilen plastikten yapılmıştı.Tamamen ortadan kaldırıldı. Söylentilere göre 2016 Olimpiyatlarında kullanılması için Brezilya’ya gönderilme fikri var.

 

Beach Voley Stadyumu (Horse Guards Parade)
Burası da yerinden söküldü. Yaklaşık 5000 ton kum da Londra’da 36 voleybol sahasının yapımı için 6 tane spor merkezine dağıtıldı. Rio oyunlarından önce spora önem verilme isteniyor.

 

Havuz kompleksi
Michael Phelps’in hünerlerini sergilediği mimar Zaha Hadid’in eseri havuz kompleksi halka kazandırılacak. Kenarlardaki geçici kanatlar kaldırılarak kapasitesi 17,500’den 2,500’e düşürülecek. Greenwich Leisure Limited (kar amacı gütmeyen sosyal bir kuruluş) tarafından işletilecek. Yılda 800,000 ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Bu kompleksteji tüm havuzların ayarlanabilir zeminleri var. Böylelikle farklı büyüklük ve derinlikler yaratarak her yaştan ve seviyeden yüzücüyü ağırlayabilecekler.

 

Hockey stadyumu
3000 kişilik oturma kapasitesi yapılacak, istenildiğinde ise bu kapasitenin 15,000’e çıkabilme esnekliği olacak. Bu alan korunup ‘Wembley Hockey Stadyumu’na dönüştürülmek isteniyor; fakat Leyton Orient futbol kulübünün de stadyuma taşınma söylentileri de var. Öyle görülüyor ki hockey stadyumu her koşulda bir alıcı bulacak.

 

Veledrom (bisiklet parkuru)
Burası artık Lee Valley Regional Park Authority’nin himayesinde olacak ve 2014’ün ilk aylarında ‘VeloPark’ adı altında yerli halkın, kulüplerin ve elit atletlerin kullanımına açılacak. VeloPark’ta ayrıca yeni bir dağ bisikleti pisti, yol bisiklet parkuru ve bunların yanısıra bir cafe, bisiklet kiralama hizmeti ve bisiklet atölyesi olacak.

 

BMX (Bicycle MotoCross – Bisiklet)
Yapımı 6 ay süren BMX parkuru da VeloPark’ın bir parçası olarak halkın hizmetine sunulacak.

 

Water Polo Arenası
Burası da Olimpiyatlar için geçici bir süreliğine, geridönüşüm maddelerinden yapılmıştı. Söküldüğünde elde edilen parçalar yeniden kullanılmak üzere gerekli yerlere dağıtıldı.

 

Copper Box
Hentbol ve pentatlon oyunlarına ev sahipliği yapan, paralimpic oyunlarında ise golbolun oynandığı, 7000 oturma kapasiteli, 43 milyon sterline mal olan bir stadyumdu. Olimpiyatların tek yerinde kalacak olan kapalı stadyumu olacak. Kapalı spor salonu olarak kullanıma girecek. Fitness kulübü, basketbol, hentbol, badminton, boks, savunma sanatları, netbol, masa tenisi, tekerlekli sandalye rugby ve voleybol alanı olarak kullanılacak.

 

Greenwich Park
Arena ve cross country engelleri kaldırıldı.

 

Hadleigh Çiftliği
Hadleigh çiftliği Salvation Army’nin malıdır ve eğitim çiftliği olarak kullanılmaktadır. Dağ bisikleti pisti Essex County Belediyesi tarafından buradan kaldırıldı.

 

Box tepesi
Bisiklet parkuru olarak kullanılmıştı, eski haline geri döndürüldü.

 

 

ExCel
Dövüş sporları için kullanılmıştı, tekrardan fuar alanı olarak kullanılmaya başlandı.

 

Eton Dorney
Kürek yarışlarının yapıldığı Eton Kolej’in Dorney gölü tekrardan okulun, kulüplerin ve atletlerin kullanımına geçti. 

 

Orbit
Olimpik Park’ın içinde bulunan 115 metrelik ‘Orbit’in muhteşem Olimpiyat Stadı, Olimpik Park ve Londra manzaları vardı. 2014’ün baharında bölgede açılacak plaza ile birlikte Olimpik Park’taki en çok turist çeken yapı olmaya devam edecek.